Univerzální čisticí prostředek vyčistí i nejodolnější nečistoty. Připravit jej zvládne každý

Fotografie: Freepik

Úklid domácnosti je poměrně náročná záležitost, a to nejen s ohledem na pracnost, ale také na aplikované chemické prostředky, které sice výborně čistí, ale nejsou příliš šetrné k životními prostředí, a také mohou způsobovat různé alergické reakce. Chcete-li se vyhnout častému používání domácí chemie a nechcete utrácet za ekologicky šetrné detergenty, je dobré se poohlédnout po receptech na domácích prostředky využívající tradiční suroviny s vysokou účinností.

Domácí univerzální čistič – jak na něj?

Příprava tohoto čističe vám zabere přibližně 10 minut a budete překvapeni jeho účinkem i svěží vůní, které dosáhnete. Recept vyžaduje následující ingredience:

  • slupky z citrusového ovoce (citrony, pomeranče, mandarinky, grepy, pomelo apod.)
  • stolní ocet

Prostředek je potřeba vyrábět v nádobě z kovu nebo skla. Nemíchejte jej v plastové míse, mohlo by dojít k jejímu poškození.

Fotografie: Pixabay

Postup výroby čističe

Výroba čističe je velmi jednoduchá a vyžaduje následující kroky:

  1. Slupky z citrusů nasekejte na menších kousky a naplňte jimi nádobu.
  2. Zalejte nádobu stolním octem až po vrch a uzavřete.
  3. Nechte směs odstát minimálně 2 týdny – z času na čas ji promíchejte.
  4. Po maceraci (ocet ztmavne a získá svěží citrusovou vůni) prostředek proceďte v jemném sítě a přelejte do dávkovací nádoby.

Během macerace musí být směs celou dobu na chladném a tmavém místě a přikrytá, aby se zabránilo vzniků případné plísně.

Použití domácího čističe

Tento univerzální čistič je velmi účinný a lze jej aplikovat především na lesklých površích, jež trpí na usazování mastnoty či nečistot, ale také vodního kamene. Právě z tohoto důvodu je velmi vhodné jeho použití při čištění koupelny. Ideální způsob aplikace je rozprašování a následné stírání vlhkým hadříkem.

Fotografie: Freepik

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]