Vaječné skořápky obsahují živiny, ze kterých rostliny jásají. Dokonce pomáhají hubit i škůdce

Fotografie: Depositphotos

Konzumace vajec je pro lidské tělo velmi přínosná. Pomocí skořápek můžete skvěle vyživit i půdu okolo svých rostlin. Vyzkoušejte použít skořápky jako dokonalé přírodní hnojivo.

Nejen bílek a žloutek jsou plné důležitých vitamínů a minerálů. Ve skořápkách je pak ve velkém množství obsažen vápník a spousta dalších důležitých živin. Nevyhazujte skořápky do koše. Místo toho je sbírejte a dále je můžete použít jako dokonalé přírodní hnojivo pro svoje rostliny. Mimo to mají skořápky i další pozitivní účinky, a navíc vaši zahradu dokážou zbavit nepříjemných škůdců.

Zahubte škůdce

Pokud vaši zahradu ve velké míře okupují šneci a slimáci, ochránit rostliny před jejich nájezdy vám pomohou právě vaječné skořápky. Stačí je jednoduše nadrtit na malé ostré kousky, jež rozsypete okolo často napadaných rostlin. Nedávejte je hluboko do půdy, vytvořte z nich na povrchu bariéru, přes kterou slimáci ani šneci nebudou moci přelézt.

Snižte okyselení půdy

Aby rostliny prospívaly, potřebují ke svému růstu ty nejlepší podmínky. Nejčastějším problémem a příčinou, proč rostliny strádají, je přílišné okyselení půdy. I tento problém za vás vaječné skořápky mohou vyřešit. Ukázalo se, že mohou být důležitým zdrojem vápníku, hořčíku a fosforu, jež dokážou vyrovnat pH kompostu a vyrovnají i kyselost půdy. Skořápky stačí rozdrtit na prášek a smíchat s půdou okolo rostlin. Jak budete rostliny zalévat, všechny důležité látky se ze skořápek uvolní do okolí.

Skořápky jako přírodní hnojivo

Vaječné skořápky jako hnojivo můžete použít k obohacení půdy okolo všech rostlin, keřů i květin. Použití skořápek jako přírodní hnojivo je velmi doporučováno zvláště pro pěstování rajčat. Skořápky dokážou zabránit vzniku nejčastějšímu onemocnění rajčat. Aby vám celá zahrada prospívala, pravidelně používejte k jejímu vyživení vaječné skořápky. Odměnou vám bude záplava nádherných květů i bohatá úroda.

vejce a žloutek
Fotografie: Pixabay

Abyste si hnojivo ze skořápek připravili, skořápky alespoň ze šesti vajec vložte do hrnce, zalijte je třemi litry vody a nechte povařit. Jakmile voda vychladne, můžete směs přecedit a rostliny tímto hnojivem zalít. Můžete také vyzkoušet 12 vaječných skořápek rozdrtit na jemný prášek a každý den po dobu 40 dní přisypat 1–2 lžíce tohoto prášku ke kořenům rostlin. Prášek skladujte ve vzduchotěsné nádobě. Toto hnojivo můžete využít i pro pokojové rostliny.

Květináč pro sazeničky

Vaječné skořápky můžete využít také jako přírodní malý květináč pro sazenice. Takto jim zajistíte každodenní přísun vápníku, který je důležitým prvkem pro zdravý a rychlý růst. Skořápky však musí zůstat co nejvíc neporušené. Pokud se vám podaří vajíčko dobře rozklepnout, můžete mít dvě použitelné půlky jedné skořápky. Po uvaření vajec můžete odstranit pouze vrch skořápky a spodní širší část použít jako květináček. Skořápky pak umístěte do plata a naplňte připravenou půdou a semeny.

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]