Popel, slupky od banánu či kopřivy poslouží jako skvělé hnojivo pro rajčata

Jaro, sezona zahradničení je tu. Jednou z nejčastějších rostlin, se kterou se můžeme setkat na českých zahradách, ale také balkonech a terasách, jsou rajčata. Není se čemu divit, všichni touží zpříjemnit si léto chutnými vlastnoručně vypěstovanými rajčaty. Dnes pro vás proto máme několik praktických rad, díky kterým může být vaše letošní rajčatová úroda mnohem lepší.

Samo pěstování rajčat není nikterak složité, ale je třeba mít na paměti, že rajčata ke svému růstu vyžadují poměrně velké množství živin. Jedná se především o dusík, fosfor a draslík, ale důležité jsou i další prvky, jako je hořčík, vápník, železo, měď či zinek.

Z tohoto důvodu se při jejich pěstování doporučuje do půdy přidávat nejrůznější podpůrné prostředky. Jedním z těchto pomocníků mohou být speciální hnojiva, která zakoupíte v zahradnictví. Stejně dobře ale můžete do půdy dodat živiny i mnohem šetrnějšími a přírodnějšími způsoby.

Popel, kopřivy či banánové slupky

Pokud doma topíte dřevem, můžete půdu kultivovat dřevěným popelem. Obvykle se doporučuje smíchat přibližně pět set gramů popela s pěti litry vody a tímto roztokem následně rajčata zalít.

Další možnost představují kopřivy, které mají tu výhodu, že kromě toho, že je lze použít jako hnojivo, mají také insekticidní a fungicidní účinky. Nejjednodušším řešením je nasekanými kopřivami posypat půdu okolo rostliny. Druhou možnost poté přestavuje roztok, který připravíte vylouhováním dostatečného množství kopřiv v přibližně deseti litrech vody. Doporučuje se nechat kopřivy louhovat po dobu sedmi až deseti dní a následně roztokem rajčata zalít. Tento roztok lze rovněž použít jako postřik na listy a květy.

Fotografie: Pixabay

Důležité živiny lze rajčatům dodat také prostřednictvím banánové slupky, která je bohatá na nejrůznější minerální látky, jako je fosfor, draslík, dusík a hořčík, které rajčata potřebují. Banánovou slupku můžete využít několika různými způsoby. Nejjednodušší je nechat banánovou slupku usušit a poté ji nakrájet na malé kousky, kterými posypete půdu v okolí rostlin.

Droždí, mléko i jedlá soda

Pokud chcete stimulovat rostlinu k růstu, doporučuje se ve třílitrové sklenici rozpustit půl sklenice cukru a sto gramů kvasinek. Následně nechat týden odležet a poté zředit deseti litry vody. Tento kvasnicový roztok se doporučuje používat také v létě, když na rostlině červenají první plody, zamezuje totiž také případnému popraskání rajčat.

Velmi jednoduchý způsob, jak rajčatům prospět, představuje také mléko, které působí nejen jako hnojivo, ale také proti  plísním. Stačí smíchat jeden litr mléka s devíti litry vody a přidat třicet kapek jodové tinktury.

V neposlední řadě můžete svým rajčatům prospět také jedlou sodou neboli hydrogenuhličitanem vápenatým. Obvykle se doporučuje jedna až dvě čajové lžičky jedlé sody na litr vody. Takto jednoduše lze například zlepšit pH půdy.

Fotografie: Pixabay

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]