Účinné přírodní hnojivo má každý z nás doma, jen o tom ještě neví

Fotografie: Freepik

Milovníci kávy určitě vědí, jak využít kávovou sedlinu, které mají dostatek. Kvalitní nápoj se získává z přírodních kávových zrn. Jako hnojivo se používá už dlouhou dobu, zahradníci ji využijí ke krmení keřů a sazenic. Tak můžete sediment po kávě zlikvidovat přírodním způsobem.

Co vlastně obsahují kávová zrna?

Jsou plná užitečných látek jako je:

  • Draslík
  • Rostlinné bílkoviny
  • Hořčík
  • Fosfor
  • Železo

Po uvaření kávy můžete sedlinu použít v různých oblastech, mezi které patří změna struktury půdy k lepšímu, nasycení rostlin prvky, které jsou nezbytné pro jejich vývoj. Sedlina má specifický zápach, která pomáhá v boji pro některým druhům škůdců. Stimuluje také růst mladých rostlin.

V domácnost se kávová sedlina může použít jako čisticí prostředek, také je přítomna v přípravcích pro kosmetický průmysl. Využíváno je také její aroma, které je velice specifické.

Sedlina by měla být aplikována jen na alkalické půdy

To tvrdí někteří zahradníci, experimenty chemických vědců ale dokázali, že sediment získaný z kávy je neutrální. Je to proto, že ve vodě se rozpustí kyselina, které během vaření nápoje úplně vymizí. V rostlinné výrobě se sedlina používá častěji. Po přidání kávy do půdy se postupně budou rostliny zlepšovat. Po pravidelném hnojení už nebude potřeba chemických prostředku.

Nedoporučuje se ale používat kávu, která byla mletá a vařená nedávno. Poškodíte kořeny rostlin kvůli vysoké koncentraci dusíku. Kávovou sedlinu byste měli osušit na papíře nebo v troubě. Jinak se u rostlin objeví plísňové choroby. Suchou sedlinu poté dejte do kompostu. Děje se tak proto, aby kompost zrál rychleji a byl nasycen hořčíkem. Kromě zeminy se přidá ještě:

  • Kbelík suché trávy
  • Tři sklenice popela
  • Sklenice organického hnojiva ve formě kuřecího trusu

Výhody sedliny v záhonech jsou dvojí: zlepší se složení půdy, a navíc se zbavíte škůdců. V prvním případě jsou zbytky vypité kávy smíchané s pískem, v tom druhém se sedlina vysype do země.

Vodný roztok ochrání růže před hlemýždi a mravenci. Vůně kávy vystraší létající škůdce. Růže porostou lépe z půdy, kde se vyskytuje kávová sedlina, květiny tak dostanou potřebné živiny, které stimulují růst výhonků. Tulipány, pivoňky a lilie kvetou rychleji, pokud se jim dodá přírodní kávové hnojivo. Listy a pupeny těchto rostlin budou jasnější. Sedlina se může použít také proti slimákům, kteří si rádi pochutnávají na cibulkách rostlin.

Sedlina se dá použít i pro pokojové rostliny

Jestli dodržíte některá doporučení, můžete sedlinou přispět i pokojovým květinám. Nepoužívejte ale instantní kávu. Jestli máte rádi kávu s mlékem, měli byste vědět, že ve zbytcích mléčných výrobků se rychle rozvíjejí prvky, které způsobují nemoci. Sedlina by se neměla použít na sukulenty a kaktusy. Skvělé se ale hodí na kapradiny, palmy, růže, fialky nebo chřest.

Kávový odpad používejte smíchaný s kompostem nebo sušenou trávou. Sedlinu můžete rozptýlit kolem kořenů, aby rostlinu ochránila před mravenci. Rajčata a papriky budou plodné, když budou mít hustou vrstvu hnojiva, ve které je hodně dusíku i draslíku. Stejně bude působit také na brambory, řepu a ředkvičky.

Sedlinu můžete použít jako mýdlo, které umístíte do skříně. Při porcování ryby si ruce můžete kávovou sedlinou osvěžit ruce. Můžete si poradit i s obtížným hmyzem v domácnosti. V každodenním životě je pro někoho pití kávy pravidelná závislost, ať už s mlékem, nebo bez něj.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]