
Zahušťovat omáčku bez mouky, tedy bez jíšky nebo vody s moukou, je mnohem zdravější. Můžete si vybrat mezi použitím zeleniny, luštěnin či třeba chleba.
Máte rádi omáčku mírně zahuštěnou, a ne takovou, která by se podobala polévce? Je pravda, že u nás se omáčky zahušťují snad stovky let. Jenže čas ukázal, že používání mouky k zahuštění není příliš zdravé, neboť přispívá k obezitě. A v případě jíšky je to ještě horší, neboť je to mouka zasmažená na tuku. Takže tady je nepříznivý vliv i na játra, případně na další orgány, píše TasteOfHome. Přitom existuje řada způsobů, jak omáčku zahustit zdravěji a dosáhnout přitom její obvyklé konzistence.
Jíška je přežitek
Budete-li chtít mít omáčku přiměřeně hustou, použijte bramborový nebo kukuřičný škrob. Rozmíchejte ho v trošce studené vody a vmíchejte do omáčky. Nechte jen krátce povařit. Je na vás, abyste zvážili, jaký druh zahuštění je pro ten který druh omáčky vhodný. Třeba u svíčkové je lepší než mouka větší množství rozmixované kořenové zeleniny, přidat můžete i brambor. Zjemníte máslem a nebudete se stačit divit, jak pěknou konzistenci omáčka získá.
Stejně tak můžete – zase do jiné omáčky – přimíchat rozmixované luštěniny. Nejenže jídlo zahustíte, ale ještě je obohatíte o živiny, které luštěniny poskytují. Další metodou, jak zahušťovat omáčku, je použití žloutku, který můžete rozšlehat v trošce mléka nebo smetany. Přilévejte po ukončení varu a míchejte. Tento způsob je vhodný zejména pro smetanové omáčky, jako je třeba koprovka. Pak jsou tu zdravé přísady jako jáhly, quinoa, ovesné vločky nebo červená čočka.
Konec nudným míchaným vajíčkům: Přidejte do nich jednu z 6 ingrediencí. S každou dosáhnete odlišné chuti
Tyto produkty jsou skvělými zahušťovadly, neboť absorbují tekutinu, a přitom neovlivňují chuť omáčky. Vločky, ale i ostatní jmenované suroviny, byste měli předem rovněž rozmixovat, červená čočka se po chvíli zcela rozvaří. Použít můžete také rýžovou mouku nebo škrob z tapioky, jak radí na webu Mivemi.
Zahušťujte moderně
Zahušťovat omáčky i polévky můžete bezlepkovou moukou z laskavce (Amaranthus) nebo jeho semeny. U nich jen trochu déle trvá, než se provaří (asi 30 minut). Zato ale laskavec obsahuje řadu látek, které prospívají lidskému organismu. Nezahušťujte jím však smetanové omáčky; v kombinaci s mlékem se amaranthus stává slizkým.
Do hnědých omáček můžete přidat trochu rajčatové pasty. Zahustit omáčku ale lze i bez přísad. Postačí, když ji řádně zredukujete, tj. pomalu odvaříte přebytečnou tekutinu. Anebo po odstavení omáčky z plotny do ní vmíchejte kousek másla – i to dokáže omáčku zahustit, a hlavně zjemnit její chuť. Omáčky a polévky gulášového typu můžete zahušťovat rozdrobeným chlebem, který v poslední fázi chvíli povaříte. Dotvoří konzistenci pokrmu a zvýrazní jeho chuť.
Všechny tyto metody nabízejí zdravější alternativu ke klasickému zahušťování moukou a mohou přispět k lepší struktuře a chuti vašich omáček. Výběr způsobu zahuštění samozřejmě závisí také na osobních preferencích a požadované chuti. Na BydlímeÚtulně jsme vás seznámili i s tím, jak připravit masový vývar, aby byl co nejchutnější.
Napište komentář