Jak správně zasadit a pěstovat jahody

Jahody jsou oblíbeným ovocem nejen u dětí, ale i u dospělých, do jehož pěstování se pouští stále více nadšených pěstitelů a zahrádkářů. Možná i vy o jejich pěstování uvažujete a v takovém případě vám doporučujeme přečíst si náš dnešní článek.

Ačkoli si řada lidí myslí, že pěstování jahod není kdovíjak složitým úkolem, mnoho z nich se hned na samotném začátku nepěkně spálí – není tomu totiž tak. Jahody vyžadují důkladnou péči, která začíná již při přípravě půdy. I jedna drobná chybička může mít za následek nekvalitní či dokonce žádnou úrodu, což by byla obrovská škoda. Pojďme si společně říci, jak zasadit a pěstovat jahody.

Příprava půdy je pro jahody klíčová

Půda pro pěstování jahod a její důkladná příprava je pro hojnou úrodu více než klíčová a rozhodně by se neměla podcenit. Jahodník je proslulý svou poměrně vysokou náročností na živiny, přičemž nejvíce potřebuje zásobovat dusíkem. Před výsadbou doporučujeme navézt kompost – nejlépe tak 2 týdny předem. Pamatujte, že na jeden metr čtvereční připadá pět až deset kg kompostu.

Ještě než jahody zasadíte, zapracujte do půdy plné hnojivo, které se stane jakousi zásobárnou hnojení po dobu několika měsíců. Používejte pouze bezchloridová hnojiva, pozor si dejte i na nedostatek železa, které u jahod způsobuje žloutnutí listů. Doporučit vám můžeme speciálně namíchané hnojivo určené pro jahody.

Použití černé folie – ano nebo ne?

Pohráváte si s otázkou, zda je dobré při pěstování jahod použít černou folii? Rozhodnutí odvíjejte od skutečnosti, kolik času můžete jahodám věnovat. Máte-li dostatek volného času na pletí a okopávání záhonku s jahodami, pak černou folii používat nemusíte. Kdo tolik času nemá a chce si práci usnadnit, ten se může na černou folii spolehnout. Černá folie je nepropustná pro světlo, díky čemuž se půda pod ní pěkně zahřeje a udrží se déle vlhká, díky čemuž nebudete muset záhonek tak často zalévat.

Která doba je ideální pro výsadbu?

Jahody můžete vysadit buď na jaře – duben, květen – nebo na podzim – srpen, září. Výhodou sázení na jaře je skutečnost, že si rostliny vytvoří další sazenice a ty je možné dále rozsadit.

Obrázek: pixabay