Léto pomalu končí, podzim klepe na dveře, a i když o tom mnozí nechtějí slyšet, měli byste začít pomalu pomýšlet na zazimování zahrady. Rozhodně byste neměli podcenit zazimování zahradní techniky, konkrétně zahradní sekačky.
Čistota a sucho je základ
Můžete být sebevětší lajdák, ale sekačku byste měli uskladnit v suchém a čistém místě. Voda, popřípadě další nečistoty by během zimy mohly na sekačce nadělat pořádnou paseku. Sekačku přikryjte starou dekou nebo plachtou, zabráníte tak usazování prachu v motoru.
Dříve, než ale sekačku uklidíte někam do šopy, musíte ji prohlédnout. Odstranit zbytky staré staré trávy nebo hlíny. Šrouby a spoje promazejte vazelínou.
Vyměňte olej a filtry
Na konci sezóny byste měli dolít, popřípadě vyměnit olej v sekačce. Jeho množství zjistíte stejně jako u auta měrkou. Pokud je olej černý, je potřeba ho vyměnit. Zde platí pravidlo, čím tmavší, tím vyjetější.
Zkontrolovat byste měli také vzduchový filtr, který se stará o správný přístup vzduchu do motoru. Pokud je hodně špinavý, je potřeba ho vyměnit. Pokud to neuděláte, bude se sekačka přehřívat a mít větší spotřebu benzínu.
Nezapomínejte na benzín
V sekačce byste přes zimu neměli nechávat žádný benzín. Ten do sebe může natáhnout vodu a na motoru sekačky způsobit nemalé škody. Někteří odborníci naopak radí nádrž z benzínem dolít do plna, protože pak v nádrži nebude prostor pro srážení vody. Do benzinu můžete přilít speciální stabilizátor paliva, který benzín před zimou ochrání.
Zkontrolujte svíčky
Minimálně jednou ročně byste měli zkontrolovat svíčky v zapalování. Pokud jste to neudělali před sezónou, na podzim je nejvyšší čas to dohnat. Svíčku vyndejte a dobře se podívejte na kontakty. Jestliže je zanesená, zlehka ji očistěte drobným kartáčkem. V případě velkého znečištění ji raději vyměňte za novou.
Obrázek: pixabay.com