Na jaře kromě rostlin ožívají také škůdci, kteří atakují zahrady. Jsou mezi nimi různé druhy hmyzu i obávaní nenasytní slimáci.
Začátek jara je obdobím probouzející se přírody. Spolu s rostlinami ožívají také škůdci, kteří natěšeným zahradníkům dokážou jejich činnost pořádně zkomplikovat. Pokud rostliny a keře, které ještě na podzim kypěly zdravím, nyní začaly náhle skomírat, s jistotou je napadl škodlivý hmyz nebo plísňové onemocnění. Zjistěte, kteří ze škůdců jsou v jarním období největší hrozbou pro vaši zahradu a jak s nimi můžete efektivně bojovat.
Mšice vysají z rostliny život
Mšice jsou drobní škůdci, kteří dokážou napáchat obrovské škody. Rozmnožují se na konci vegetativního období – na podzim nakladou na rostlině vajíčka, jež zde přezimují, a na jaře se začnou líhnout. Mšice se živí rostlinnými šťávami, čímž dochází k celkovému oslabení rostliny. Ta je poté náchylnější i na plísňová onemocnění. Proti mšicím lze bojovat přírodními prostředky – výluhem z kopřivy či řebříčku nebo slabým roztokem vody s jarem. Preventivně proti mšicím můžete bojovat tak, že okolo náchylných rostlin vysadíte levanduli, afrikány či jiné aromatické rostliny.
Svilušky – škůdci zahrady i parapetu
Jde o velice drobné roztoče červené barvy, kteří napadají venkovní i pokojové rostliny, kde se schovávají na spodních stranách listů. V zahradě tito škůdci napadají jehličnany, ovocné stromy, ale i květiny a zeleninu, na nichž se živí sáním rostlinné šťávy. To vede ke kadeřavosti ovocných stromů, padání jehličí a vadnutí rostlin. Proti sviluškám existuje řada syntetických postřiků i přípravků na přírodní bázi. Těmto roztočům se daří nejvíce v suchu a teple, takže proti nim můžete zakročit i zvlhčováním vzduchu v místnosti či skleníku.
Obávaní škůdci jsou nenasytní slimáci
Slimáci jsou pravidelnými návštěvníky snad každé zahrady. Obzvlášť na jaře bohatém na dešťové srážky pro ně může být zahrada učiněným rájem. Navíc tito škůdci nemají přirozeného nepřítele. Jejich přítomnost poznáte snadno – kromě stop slizu najdete okousané nebo zcela snězené zbytky sazenic. Bojovat proti nim lze různě. Někteří zahradníci si k jejich likvidaci pořizují kachny – indické běžce. Kolem rostlin můžete sypat kávovou sedlinu a rozdrcené vaječné skořápky, které slimákům zkomplikují přístup k sazenicím.
Zavíječ likviduje keře zimostrázu
Zavíječ zimostrázový je škůdce, kterého není jednoduché porazit. Napadá především keře zimostrázu – odtud jeho název. Škůdci nejsou v tomto případě dospělí jedinci, ale housenky, které dokážou zlikvidovat celý vzrostlý keř. Poznáte je snadno – na keři budou viditelné bílé pavučinky. Jakmile je zpozorujete, zakročte. Účinným prostředkem proti zavíječi je postřik z půl litru přefiltrované vody, čtyř lžic octa a tří lžic oleje. Napadené keře roztokem postříkejte a po půl hodině působení spláchněte proudem vody.
Zdroj: Porady Interia