Jaké palivo použít pro jaké účely?

Existuje celá řada tuhých paliv. Každé má jiné využití, se kterým vás rádi seznámíme. Jaké palivo použít pro jaké účely?

Černé uhlí

Jedna z nejčastějších voleb v této kategorii topných paliv. Výhřevnost černého uhlí závisí na složení uhlí a obvykle se pohybuje mezi 17 a 28 MJ/kg. Čím lepší je jeho kvalita, tím méně obsahuje těkavých látek s klesající schopností slinování. Nejcennější je antracitové uhlí, které se používá k výrobě koksu. Je hlavní surovinou používanou při dodávkách tepelné energie, slouží k vytápění domácností. Bohužel jeho použití může být těžkopádné, protože vyžaduje pravidelné čištění topeniště od popela.

Hnědé uhlí

Jeho výhřevnost se pohybuje od 7,5 do 21 MJ/kg – v závislosti na procentu uhlíku. Jeho kvalita je však nižší než u černého uhlí. Je to způsobeno především vysokou vlhkostí a sklonem k nasávání vody. Obsahuje také hodně popela a síry. Díky tomu je dokonce 2x méně účinné než jeho kamenný protějšek.

Dřevěné uhlí

Dřevěné uhlí je pohodlnější na používání než dřevo a hoří téměř bez plamenů. Kromě toho mají uhlíky vyšší teplotu než u dřeva. Dřevěné uhlí je považováno za palivo, které produkuje mnohem méně znečištění, což je jeho nepochybná výhoda zejména pro milovníky ekologického grilování, používání zahradních udíren, kotlíků a dokonce i zahradních ohnišť. Uhlí na grilování vybírejte kvalitní.

Palivové dříví

Bez toho by náš seznam nebyl úplný. Stále se jedná o oblíbené tuhé palivo. Jaké jsou výhody vytápění dřevem ? Tento materiál je obnovitelný, protože za tímto účelem se vysazují stromy, které jsou pokáceny na palivové dříví. Jeho spalování také nezvyšuje oxid uhličitý ve vzduchu. Množství síry uvolněné do atmosféry je také relativně nízké. Nevýhodou však je, že výhřevnost dřeva výrazně ovlivňuje vhodná vlhkost, která by neměla být vyšší než 20 %. Většina palivového dřeva se používá především pro vytápění v kamnech, kotlích na dřevo, krbech a pro venkovní použití a grilování.

Pelety

Pelety jsou lisovaný dřevní odpad (např. piliny, štěpky), ale také sláma, kůra a dokonce energetické plodiny. Výhřevnost pelet je podobná jako u dřeva. Malé granule mají hladký povrch, takže neabsorbují vodu a nehrozí jim hniloba. Použití pelet je také ekonomická varianta. hotelech, palácích, muzeích a mnoha různých veřejných zařízeních. Toto palivo se bude hodit všude tam, kde jejich uživatelé požadují čistotu, komfort, hospodárnost a ekologický aspekt. Bohužel toto tuhé palivo vyžaduje vyhrazené zařízení vybavené speciálními podavači a výdejními stojany, naopak nepotřebují složité instalace pro komín.