S jarem přichází i řada zahradních prací a povinností. Některé jsou příjemné více, jiné méně. To už ale k zahrádce prostě patří. Přinášíme vám užitečné rady a tipy, díky kterým se z vás stanou šetrní zahrádkáři.
Používejte méně plastů
Plasty jsou docela velkým celosvětovým problémem. Zkuste jejich používání omezit jak doma, tak na zahrádce. Sazeničky můžete sázet do nádobek, které si zhotovíte z roliček toaletního papíru či kuchyňských utěrek nebo kornoutů vyrobených z novin, ale využít se dají i papírová plata na vejce. Případně jsou k dostání i papírové květináče na sazeničky. Místo plastových květináčů dejte rovněž přednost přírodním materiálům. Případně recyklujte a využijte věci, které by jinak skončily na skládce.
Alternativy k plastovým květináčům: biologicky odbouratelný papír, bambus, hliněné květináče.
Používejte méně vody
Vyberte do své zahrady takové rostliny, které jsou odolné vůči suchu. Jako například levandule, tymián, pelargonie, ale existují i různé keříky a odrůdy růže, které nejsou na vodu náročné. Vodu ušetříte i tak, že na zahradu umístíte sudy na vodu a zalévat budete dešťovou vodou, což mimo jiné ocení i rostliny. Spotřebu vody snížíte i tím, že na některé záhony nasypete kamínky a mulčovací směsi, což pomůže udržet vlhkost v půdě.
Obnovitelné nářadí
Obnovitelné nářadí je v podstatě takové, které si můžete sami snadno opravit. Jestliže budete mít nářadí s dřevěnou rukojetí, opravíte ho snáz, než nářadí „na jedno použití“. Tím se rozumí plastové anebo levné varianty, které brzy reziví. O nářadí je také nutné se starat, aby něco vydrželo. To znamená čistit jej a skladovat ve vyhovujících podmínkách. Pečovat je nutné nejen o pracovní část nářadí, ale i dřevěnou rukojeť. Nikdy neukládejte nářadí mokré nebo špinavé od hlíny. Nejdřív ho očistěte, osušte, a pak uložte. Díky tomu se vám bude i příště lépe pracovat. Vezmete do rukou hned čisté, použitelné nářadí připravené k okamžité práci.
Obrázky: startups, culturamix