Unikátní způsob využití mléka na zahradě. Rostlinám prospívá stejně jako lidem

Fotografie: Pixabay

Pokud by vám někdo řekl, ať použijete mléko na zahradě, možná byste nevěděli, co tím myslí. Mléko na zahradu ale skutečně patří, přečtěte si proč.

V poslední době se mléko řadí mezi potraviny, které rozdělují společnost. Jedni ho zatracují, druzí na něj nedají dopustit. Nejednota v názorech na konzumaci mléka se jeden čas objevila i mezi lékaři – dnes již ovšem převládá názor, že mléko je lidskému tělu prospěšné a konzumovat bychom ho měli. Věděli jste ale, že mléko je prospěšné i pro rostliny a měli byste ho používat na zahradě? Studie ukázaly, že skvěle funguje jako hnojivo nebo jako přírodní přípravek proti nemocem rostlin.

Mléko potlačí plevel a zahubí parazity

Plevel je na zahradě všudypřítomný – označuje se tak vše, co na zahradě nechcete, respektive ty rostliny, které nechcete pěstovat ani jako okrasné, ani užitné. Plevel zpravidla odebírá z půdy živiny určené pro cílové rostliny, čímž je ohrožuje. Abyste se ho nadobro zbavili, stačí smíchat mléko s cukrem a jednou týdně ho na plevel nalít – vysoký obsah cukru plevel zahubí.

Fotografie: Pixabay

Škůdci a nemoci rostlin jsou mezi zahrádkáři nejobávanější. Mšice, mandelinky, svilušky – ti a všichni ostatní vám ničí rostliny a úrodu. Abyste se jich zbavili, stačí smíchat 100 ml mléka s litrem vody a získáte směs, při jejíž pravidelné týdenní aplikaci na listy z obou stran škůdce eliminujete. Pokud máte problém s plísněmi, smíchejte 100 ml mléka s půl litrem vody – hustší směs vytvoří na listech povlak, který tvorbě plísní zabrání.

Přihnojí a vydezinfikuje

Stále více pěstitelů se od syntetických hnojiv uchyluje k těm organickým. Již takřka běžně se dnes jako hnojivo používá kravský trus, popel nebo sloní trus. Ovšem napadlo by vás použít mléko? Prý doopravdy funguje. Mléko totiž obsahuje vysoký podíl vápníku, který rostliny celkově posiluje a zároveň podporuje tvorbu chlorofylu, čímž přispívá k sytě zelené barvě listů.

Fotografie: Pixabay

Mléko také dokáže „vydezinfikovat“ zahradnické náčiní. Pokud jste stříhali plísní poškozená rajčata nebo škůdci napadené růže, je nutné nástroje řádně vyčistit, jinak se mohou zárodky plísní a jiné patogeny přenést na ostatní zdravé rostliny. K dezinfekci vám (kromě chemikálií) pomůže právě mléko, do kterého stačí nástroje na několik minut ponořit.

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]