Jaro klepe na dveře aneb jak zatočit s nežádoucím plevelem na vaší zahradě

Jaro klepe na dveře a s ním i práce na zahrádce. Plevel patří k velmi častým problémům, se kterými se musí nejeden zahrádkář potýkat. Někdy není vůbec snadné se ho zbavit. Přinášíme vám tipy, jak se pokusit na něj vyzrát jinak, než chemickou cestou.

Ocet

Ocet je lidový čisticí prostředek a dochucovadlo, pomáhá také s řadou zdravotních neduhů. Použít jej můžete i při zahradničení. Je to velmi silný hebricid, který odvádí vlhkost z listů. Kyselina octová nedělá rostlinám moc dobře. Zkuste ho použít na trávu a plevel prorůstající mezi dlaždicemi či v puklinách chodníčku.

Vřelá voda

Opět jde použít tam, kde neohrozíte ostatní rostlinky. Stačí uvařit plnou konev vřelé vody a polévat plevel. Ten zvadne/umře. Pak už stačí jen počkat, až chodník uschne a zamést. Plevel nebude vyrůstat tak bujně a často. Nicméně po čase je potřeba tento postup zopakovat. Rozhodně ale lepší, než klečet na chodníku a plevel vyškrabávat ručně.

Kukuřičná mouka

Jakmile uvidíte, že někde vyrůstá plevel, hned jej zlikvidujte a posypte kukuřičnou moukou, která zabrání klíčení semen. Lepek obsažený v mouce působí jako blokovací prostředek proti klíčení, ale pozor opět na rostlinky, které naopak pěstovat chcete.

Sůl

Sůl způsobuje dehydrataci plevele. Nepoužívejte ji však mnoho, abyste neublížili ostatním rostlinkám. Pokud budete sůl používat na plevel, kde neohrozíte další rostliny, šetřit s ní nemusíte. K soli můžete přidat i ocet a zesílit účinek.

Mýdlo

Zmiňovaný ocet a sůl jsou samo o sobě dost silní pomocníci na likvidaci plevele. Když však přidáte ještě i strouhané mýdlo, které v tekutině rozpustíte, získáte silný postřikovací prostředek na plevel.

Poslední tip

Náš poslední tip vás asi moc nepotěší. Někdy není zbytí a musí se zatočit s plevelem ručně. Vytrhejte jej, půdu pořádně pročistěte, prokypřete a natáhněte folii nebo poklaďte v několika vrstvách navlhčenými novinami. Udělejte otvory pro rostlinky a zbytek zasypte mulčovací směsí (kůra, listí, šišky). Díky tomu vám mezi rostlinami nebude růst i plevel. Když přeci jen někde nějaký vyroste, zničte ho v zárodku.

Obrázky: pixabay