Jarní výsadba česneku: Důležité kroky k bohaté sklizni, která vás letos nemine

Fotografie: Depositphotos

Česnek je oblíbenou zeleninou, která má tu výhodu, že ji lze pěstovat na domácí zahrádce. Navíc je jeho pěstování triviální.

Česnek patří k zelenině, která má v naší kuchyni čestné místo. Nejenže obohacuje chuť mnoha pokrmů, ale má také velké zdravotní účinky. Je to díky derivátu síry, alicinu, který má antibakteriální účinky, a proto se tato zelenina řadí mezi tzv. přírodní antibiotika. Pokud máte na pozemku nebo na zahradě místo, nic vám nebrání česnek vysadit. A jeho úrodu budete moci sklízet už v srpnu. Jak sázet česnek? Pojďme to zjistit.

Důležité je datum

Kdy sázet česnek? Existují dvě období setí: podzimní a jarní. První z nich se vyznačuje použitím ozimé odrůdy, zatímco druhá se vyznačuje použitím jarní odrůdy. Jak se liší? Kromě doby uložení do země také tím, že tyto netvoří květenství. Kdy se má česnek na zahradě vysadit? Pokud jste tak neučinili na podzim, duben a květen jsou pro to ideální. Nejlépe se hodí dvě odrůdy: jarus a jankiel. Nezapomeňte česnek vysadit včas, protože pak hrozí, že se nezvedne.

Jak sázet česnek?

Výsadba česneku není složitá, ale stojí za to se na ni připravit. Jak? Především výběrem správného místa. Mělo by být slunečné, což přispěje k jeho růstu. Česnek se nejlépe cítí v úrodné a humusovité půdě. Pokud je váš záhon příliš chudý, můžete ho předem smíchat s kompostem.

Při výsadbě česneku je důležitý ještě jeden bod. Česnek by se neměl pěstovat na místech, kde dříve rostla jiná zelenina z čeledi cibulovitých, jako je pórek a samozřejmě cibule. Proč ne? Pak totiž podporuje plísňová onemocnění nebo napadení parazity.

Fotografie: Freepik

Pokud jste si již vybrali ideální místo pro výsadbu česneku na zahradě, je třeba ho zasadit do země. Než to však uděláte, musíte se na něj dobře podívat, protože musí být bez vad a zárodků nemocí. Pokud máte po ruce celou hlavičku česneku, rozdělte ji na stroužky až těsně před výsadbou. Hřebíčky se ukládají (na hromádky v zemi) v rozestupech 15 cm a maximálně 5 cm hluboko. Pokud jste již česnek zasadili, měla by být půda dobře utužená, což podporuje přijetí naší zeleniny.

Jak tuto zeleninu úspěšně pěstovat

Abyste měli dobrou úrodu, je důležité zajistit zelenině podmínky, které potřebuje ke svému rozvoji. Česnek má rád dobře propustnou, lehkou a na humus bohatou půdu. Také je třeba ho zasadit na slunné místo. Pokud jde o zalévání, česnek nepotřebuje mnoho vody. Vyhněte se proto zalévání, s výjimkou období sucha. Nežádoucí je stojící voda v okolí rostlin.

Fotografie: Freepik

Důležité je také zvolit správnou odrůdu česneku pro aktuální sezónu. Existují dva druhy česneku. Podzimní odrůdy odolné vůči chladu, mezi něž patří bílý a fialový česnek, a jarní odrůdy. Ty se udržují lépe než podzimní odrůdy a lze je vysazovat v létě.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]