Tajemství péče o orchideje odhalil zkušený pěstitel. Zjistěte, co všechno má vliv na systém kořenů a sílu stonku

Fotografie: DepositPhotos

Na odolnosti kořenové části závisí zdraví celé rostliny. Právě stav kořenového systému je, zejména u exotických orchidejí a dalších jim příbuzných květin, důležitým aspektem, který ovlivňuje délku života dané rostliny. Co všechno lze ovlivnit důslednou péčí, a kde již hraje roli pouze genetika či věk?

Péče, nebo genetika?

V dnešní době jsou veškeré orchideje, které lze běžně zakoupit v obchodě, hybridy. Jejich nejznámějším rodem je Phalaenopsis z čeledi vstavačovité. Nejčastěji pěstovanými rostlinami z tohoto rodu jsou Phalaenopsis Schillera a Phalaenopsis Stuarta. Jsou známé svými dlouhými a silnými stonky s velkým množstvím barevných květů.

Že tyto květiny vyžadují značnou dávku trpělivosti, péče a znalostí, na tom se shodne každý zkušený pěstitel. Díky vhodné a důsledné péči lze vypěstovat nádherné květiny s pozoruhodnými květy. Ani ta nejdůkladnější péče však neovlivní hru genetiky. Právě geny jsou nejdůležitějším faktorem, na kterém závisí nejen vzhled, ale i odolnost rostliny.

Které prostředí je pro orchideje nejvhodnější?

Zásadní vliv na životnost orchidejí má i prostředí, ve kterém jsou pěstovány. Je třeba dodržovat vhodnou teplotu vzduchu. Ta se pohybuje v rozmezí mezi 18 až 25 °C. Pro dlouhý život rostliny a její správný vývoj je potřebná také vlhkost, která by měla být 50 až 70 %. Poklesy vlhkosti (pod 40 %) rostlinu neohrozí, pokud nejsou dlouhodobé. V tomto případě je zásadní, aby nevyschl kořenový systém, od jehož stavu se odvíjí životnost rostliny.

Zalévání orchidejí se od zalévání běžných květin liší. Vodu nenalévejte přímo na listy, tím může dojít k jejich poškození. Vláhu rostlině zajistíte ponořením nádoby s kořeny do vody. Ta by měla mít vlažnou teplotu. Takto své orchideje „zalévejte“ jedenkrát týdně.

Vliv na stav rostliny má také světlo. Nejvhodnější je rozptýlený sluneční svit či běžné denní světlo. A to nejlépe po dobu 7 až 12 hodin denně. S nástupem noci se postarejte o důkladné zatemnění rostliny. To by mělo trvat mezi 8 až 10 hodinami.

Fotografie: DepositPhotos

Jak poznat stáří rostliny?

Vzhled celé rostliny se mění s ohledem na stáří. Během prvních několika let života dochází k budování a vývoji kořenového systému. Právě prostřednictvím kořenů získává rostlina veškeré svoje živiny. Stav této její části má tedy zásadní vliv na její fungování. Kořeny také připívají ke správnému zasazení rostliny v květináči a její celkové stabilitě.

Odhadnout věk rostliny není nic složitého. Platí zde pravidlo, že čím je orchidej starší, tím vyvinutější má kořenový systém a silnější stonek.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]