Předcházejte nejčastějším chybám při pěstování orchidejí. Odmění se vám krásným květem

Fotografie: Pixabay

Orchideje patří díky své kráse a eleganci mezi nejoblíbenější stálice českých parapetů. Není ale vůbec lehké rostlinu udržet v dobré kondici a přivést ji k opětovnému rozkvětu. Pokud vaše květina chřadne, usychá a začínají ji opadávat a žloutnout listy, je čas zaměřit se na to, jestli během péče o svoje orchideje neděláte některou z následujících chyb.

Vyvarujte se přílišné vlhkosti a teplotních výkyvů

Pokud orchideje nemají dostatek živin, okamžitě se to projeví na jejich listech. Protože je výživa rostlin vedena před kořeny do horních vrstev, spodní listy nejsou dostatečně vyživovány a začnou měknout. Ideální je použití speciálního substrátu pro orchideje, případně požití hnojiva.
Těmto exotickým, barevným kráskám nesvědčí ani velké teplo. Pokud je pěstujete na okenním parapetu, v horkých dnech rostlinu nenechávejte na přímém slunci, raději ji přemístěte někam, kde na ni sluneční paprsky nedosáhnou.

Pokud se vám nepodaří zamezit přehřátí samotné rostliny i substrátu, po pobytu na slunci listy orchideje navlhčete za pomoci postřikovače s vodou. Pokud naopak v zimě orchidej ohrozí mráz, může opět přijít o listy. Jestliže se vám to přihodilo, změklé listy odstraňte, aby se zabránilo šíření hniloby na další části rostliny.

Jaká zálivka je dostatečná a jak poznat zdravou orchidej?

Neexistuje konkrétní časový interval, podle kterého by bylo možné orchideje zalévat. Ideální je řídit se teplotou vzduchu i stavem substrátu. Při různé teplotě i vlhkosti vzduchu se požadavky na zálivku mění. Může se stát, že se listy vaší rostliny zvrásní vlivem nedostatečné zálivky. Základním pravidlem je zalévat orchidej jen a pouze tehdy, když je substrát suchý.

Zdraví rostliny můžeme poznat podle jejího kořenového systému. Zdravé kořeny mají zelenou či světle šedou barvu. Hnědá barva značí hnilobu. Pokud orchidej uschne a dál pevně drží v květináči, může to znamenat, že jí chybí kyslík a má moc hustý substrát.

Pokud není rostlina přesazována, na kůře se vytvoří řasy a mikroorganismy, které zapříčiní, že se póry mezi částicemi se zmenší. Tím pádem nemají kořeny dostatek potravy a listy usychají. Totéž se stane, pokud použijete nadměrné množství hnojiva. Řešením je co nejrychlejší výměna substrátu.

Příčina žloutnutí listů bývá většinou triviální, nevzdávejte se!

Častou chybou začátečníků bývá zbytečné panikaření. Všimnou si žloutnutí nebo usychání listů, přisoudí je nějaké exotické nemoci a orchidej okamžitě letí do odpadkového koše. Podobný osud postihuje spoustu exemplářů této krásné a vznešené pokojové rostliny. Pokud si všimnete jakýchkoliv příznaků nemoci, neznamená to pokaždé, že vaše orchidej trpí infekčním onemocněním.

Nejčastější příčinou těchto stavů bývá nedostatečná, nebo naopak přehnaná péče. Ve většině případů jsou tyto změny vratné a trocha praxe vás brzy přivede k radosti z bohatě kvetoucích a pestrých orchidejí.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]