Je hliníková krytina správná volba pro vaši domácnost?

Fotografie: Depositphotos

Renovujete zrovna svůj rodinný dům a přemýšlíte, jakým materiálem pokrýt střechu? Nebo snad fasádu? V obou případech máte opravdu z čeho vybírat. Mezi nejpopulárnější volby v posledních letech patří hliník. V čem tato varianta vyniká?

Lehký, ale extrémně odolný materiál

Hliníková krytina s sebou přináší několik výhod, o nichž si konkurenční materiály mohou nechat zdát.

Hlavním lákadlem je její nízká hmotnost v porovnání s ostatními materiály. Hliníková střecha a hliníkové fasády jsou výborným řešením pro starší a méně stabilní budovy. Tenkostěnné pláty totiž nijak nezatěžují konstrukci domu.

Plechová střecha i přes svou nízkou hmotnost nabízí velmi vysokou odolnost proti zatížení, mechanickému namáhání všeho druhu, parazitům, mechům i živlům (krupobití, déšť, UV záření…). Hravě si tedy poradí s českými podmínkami. Díky těmto vlastnostem vydrží poctivě sloužit vyšší desítky let, a to téměř bez údržby.

Dávejte si však pozor. Hliníková střešní krytina je vhodná pouze pro určitý sklon střechy. Pokud tento sklon splňujete, dočkáte se velmi rychlé, nenáročné a levné montáže.

Menší nevýhodou je i fakt, že plechové pláty se trochu hůře upravují v případě, kdy chcete provést dodatečnou přístavbu oken.

PREFA Aluminiumprodukte

Hliník nemusí vypadat jako nudný a šedý plát bez života. Stačí se podívat například na fotografie z předchozích projektů oblíbené společnosti PREFA. Ta sice pochází z Rakouska, ale plní zakázky i v naší malé zemi.

Rozklikněte si její webové stránky pod vloženým odkazem a navštivte sekci „Inspirace“ a následně „Referenční objekty“. Ihned získáte potřebnou inspiraci a zjistíte, že i plech může vypadat dobře. Zajímavou ukázkou je třeba přístavba rodinného domu v Lully, která se spoléhá na střešní i fasádní panely hnědozelené barvy.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]