Vodní kámen je zabiják varných konvic. Za pár korun však mohou vypadat opět jako nové

Fotografie: Depositphotos

Látky obsažené ve vodě způsobují, usazování vodního kamene na dně vaší varné konvice. Tímto osvědčeným způsobem se ho ale jednoduše zbavíte.

Aby vám kousky vodního kamene nakonec neplavaly v čaji, je třeba konvici pravidelně udržovat a vodní kámen z jejího dna odstraňovat. Proti usazování vodního kamene často nepomáhá ani běžná filtrace vody. Příliš silná vrstva vodního kamene navíc může snižovat účinnost varné konvice a vést až k jejímu úplnému poškození. S odstraňováním vodního kamene byste proto neměli otálet. Naštěstí existuje jednoduchý a levný způsob, jak se s usazeným vodním kamenem vypořádat. Během chvilky bude vaše konvice zase jako nová a dokonale čistá. Po vodním kameni nebude ani památky.

Co budete k čištění konvice potřebovat

Abyste se zbavili usazeného vodního kamene a konvici dokonale vyčistili, vystačí vám pouze kyselina citronová. Někdo k čištění konvice používá čerstvě vymačkanou šťávu z citronů. Práce s čerstvými citrony je ale mnohem náročnější, zdlouhavější, a ještě vás bude stát mnohem více peněz.Místo toho raději využijte obyčejnou kyselinu citronovou, která je účinnější a stojí mnohem méně než čerstvé citrony. Navíc nebudete muset trávit drahocenný čas vymačkáváním čerstvé šťávy z citronů.

Jak konvici účinně vyčistit

Samotné čištění rychlovarné i litinové konvice je velmi jednoduché a rychlé. Do konvice o objemu jednoho litru napusťte vodu a přisypte dvě polévkové lžíce kyseliny citronové. Vodu dejte vařit a nechte ji v konvici vychladnout. Tento postup můžete několikrát zopakovat. Kyselina se bude postupně dostávat i do hlubších vrstev kamene. Čím více je vaše konvice zanesená, tím vícekrát budete muset čisticí proces zopakovat, abyste dosáhli dokonalého výsledku. Po posledním varu nechte vodu v konvici vychladnout a pak ji vylijte.

Fotografie: Depositphotos

Nakonec konvici zevnitř pořádně omyjte a propláchněte ji čistou vodou. Hadříkem můžete odstranit ulpívající zbytky vodního kamene. A úplně na závěr opět napusťte plnou konvici vody a přiveďte ji k varu. Vodu po vychladnutí vylijte a máte hotovo. Potom už si můžete užívat nádherně čistou konvici a chutné nápoje z ní připravené.

Zdroj: Belnovosti

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]