
Když si v obchodě kupujete vejce, díváte se do kartonu, jestli jsou v něm vejce bílá, nebo hnědá? Možná byste měli.
Ponechme stranou otázku, jestli bylo dříve vejce nebo slepice, a zaměřme se na jinou, stejně zajímavou – hnědé, nebo bílé vejce? Kdo s koho? Je důležité pochopit, čím je vůbec barva vejce daná a jestli je mezi takovými vajíčky rozdíl i třeba v chuti nebo dalších kvalitách.
Není vejce jako vejce
Vejce z hlediska výživových hodnot jsou takové malé nutriční „bomby“, neboť obsahují bílkoviny, zdravé tuky a vitamíny, jak připomíná portál Healthline. Právě pro svůj obsah představují přínos pro naše zdraví, eliminují například riziko kardiovaskulárních onemocnění a přispívají k optimálnímu množství zdravého cholesterolu v těle. Opravdu mají ale všechny druhy vajec stejnou kvalitu?
Vejce v obchodech standardně bývají rozdělená podle velikosti – od S po L. Dělit vejce podle barvy přijde většině lidí na mysl jen v období Velikonoc. Bílá vejce se přece jen lépe barví, a i přírodní barviva, pokud jde třeba o barvení cibulí a ibiškem, o kterém jsme na BydlímeÚtulně také psali, na nich krásně vyniknou. Ale jak je to s jejich hodnotami či dalšími odlišnostmi?
Aby slepice snášely více vajec, potřebují dostatek živin. Ocení i kukuřici a pšenici
Určujícím faktorem je plemeno slepice
V prvé řadě je potřeba si říct, že barva skořápky je daná slepicí, která jej snesla. Ne však její barvou, jde o genetické faktory. Bílými vejci vás obvykle podarují slepice z lehkých plemen, jako jsou vlašky nebo brakelky. Světle hnědá pak snáší faverolky, tmavě hnědá například barneledky, jak vysvětluje web TheHenhouseCollection. A třeba vejce chilských slepic dokonce netřeba barvit, neboť jsou od přírody tyrkysově zelená.
Kromě odlišného množství pigmentu, který právě stojí za tím, jak tmavá skořápka vejce je, však rozdíl mezi vejci z hlediska nutričních hodnot není. Skořápka hnědých vajec je každopádně odolnější a více vydrží. Bílá snáze prasknou, a proto na ně v obchodech nenarazíte tak často. Mnohem důležitější než barva skořápky je to, jakým způsobem byla slepice, která jej snesla, krmená a v jakém prostředí žila, jak uzavírá portál Deník.
Zdroje: Deník, Healthline, TheHenhouseCollection
Napište komentář