Jedlá soda je skvělým pomocníkem na zahradě nejen v boji proti plevelu a škůdcům

Jedlá soda je známá. Většina lidí ji zná jako skvělého pomocníka v domácnosti na čistění všeho druhu. Snadno a rychle si pořadí s usazeninami a nečistotami v kuchyni či koupelně, pomůže při praní i s ucpaným odpadem. Mimo to uleví při pálení žáhy a pomůže k zářivějšímu úsměvu. Dnes se podíváme na další velmi širokou oblast jejího využití, a tou je zahrada.

Proti škůdcům i plevelu

Mnoho zahrádkářů dennodenně na své zahrádce bojuje s nejrůznějšími škůdci. Existuje samozřejmě nepřeberné množství nejrůznějších postřiků, které vám od nich mohou pomoci. Proč ale zbytečně používat ty drahé z obchodu, když vám stejně dobře může pomoci jedlá soda. Stačí si připravit speciální roztok z jednoho litru vody, jedné polévkové lžíce olivového oleje, dvou polévkových lžic jedlé sody a několika kapek tekutého mýdla.

Tímto roztokem následně jednou za tři dny postříkejte vaši zahradu, uvidíte, že veškerý hmyz a šneci, kteří vás okrádají o úrodu, rázem zmizí. Velmi těžkým protivníkem bývají na zahrádce mravenci, na ně se vyplatí použít roztok vyrobený smícháním pět lžiček jedlé sody s pěti lžičkami moučkového cukru a jednou polévkovou lžící vody. Jakmile uvidíte mravence, nastříkejte na ně tento roztok a uvidíte, že už se nevrátí.

V případě, že už nechcete stále dokola vytrhávat plevel rostoucí v záhoncích či v blízkosti zahradní cestičky, vyrobte si z jedlé sody a trochy vody hustou pastu, kterou plevel potřete. Uvidíte, že za pár dní nebude po pleveli ani památky.

Pro krásné listy

Listům venkovních i pokojových rostlin velmi pomůže jejich potření směsí vody a jedlé sody. Listy budou hned vypadat lesklejší a zdravější. Podobně můžete přidat malé množství jedlé sody do vody, kterou používáte na zalévání. Jestliže vás trápí nejrůznější larvy a housenky na listech rostlin, jednoduchým způsobem se jich zbavíte smícháním jedlé sody s moukou. Následně tímto práškem listy rostlin posypte.

Pro zdravou půdu

Přidání jedlé sody do půdy funguje velmi podobně, jako když ji použijeme na náš překyselený žaludek či při pálení žáhy. Pokud tedy víte, že kyselost ve vaší půdě není zcela optimální, přidejte do půdy trochu jedlé sody. Jedlá soda kyselost půdy opraví tak, aby její pH bylo optimální, tedy v rozmezí 5,5 až 6,5 pH.

Velmi pozitivní vliv má přidání jedlé sody do půdy zejména na pěstování rajčat a paprik, plody jsou pak šťavnatější a sladší. Podobně příznivě působí jedlá soda také v případě, že vás trápí nejrůznější plísně a houby, ať už v půdě či na rostlinách, opět stačí infikované oblasti postříkat vodou s jedlou sodou.

Pro krásné květiny ve váze

V případě, že se z květin ve váze chcete těšit co nejdelší dobu, přidejte k nim do vody trochu jedlé sody a trochu soli. Budete překvapeni, o kolik dní tím jejich životnost prodloužíte.

Fotografie: Pixabay, Depositphotos

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]