I když si rýži spojujeme převážně s asijskou kuchyní, stala se nedílnou součástí také českých pokrmů. Jednoduchá vychytávka z vás učiní mistra rýžových jídel.
V kuchyních z celého světa můžeme najít specialitu připravenou právě z rýže. Každý národ dokáže tuto výtečnou surovinu zpracovat po svém a vytvořit díky ní opravdový gastronomický požitek. Rýže je všude velice oblíbenou surovinou pro své nekonečné možnosti využití i pro jednoduchou stravitelnost, díky níž nezatěžuje lidský organismus, navíc je sytá a výborná, když potřebujete rychle zahnat hlad. Abyste připravili opravdu výtečnou rýži, stačí jen jedna změna ve vašem receptu.
Kdy je nutné rýži předem propláchnout
Kdo už někdy rýži vařil, může potvrdit, že na její přípravě není nic složitého. Právě proto můžete jen jednou malou změnou posunout chuť tohoto pokrmu na úplně jinou úroveň. První kontroverzní otázkou je, zda před vařením rýži proplachovat vodou. To se však odvíjí od výsledku, kterého uvařením rýže chcete dosáhnout. V případě, že chcete nadýchaná, světlá zrnka rýže, je její propláchnutí nezbytné. Naopak pokud by rýže měla být měkká a lepkavá, můžete tento krok přeskočit.
Jak uvařit vynikající rýži
Ať už rýži proplachujete nebo ne, nejdůležitější trik, který ovlivní výslednou chuť rýže, je přidat sůl dříve, než rýži zalejete vodou. Stačí jen malá změna v pořadí kroků postupu a docílíte mnohem lepší výsledné chuti. Do hrnce tak přidáváte nejprve rýži, pak sůl a nakonec vodu. Díky tomu bude chuť rovnoměrně rozložená na všechny zrnka.
Další vychytávky, které můžete vyzkoušet
Odborníci doporučují rýži během vaření nemíchat. Stačí ji promíchat na začátku a dále do její přípravy nezasahovat. Jakmile se z hrnce ztratí všechna voda, je pokrm připraven k jídlu. Pokud chcete docílit exotičtější chuti, můžete do hrnce místo vody nalít kokosové mléko. Takto upravená rýže se skvěle hodí jako příloha k asijským pokrmům či k přípravě sladké rýže.
Je lepší bílá, nebo hnědá rýže?
Často je lidmi mylně preferována hnědá varianta rýže v domnění, že je zdravější. Ve skutečnosti je to však přesně naopak. Bílá rýže je mnohem šetrnější pro trávicí systém, nezpůsobuje plynatost a nenarušuje vstřebávání živin. Hnědá rýže může přivodit nechtěné zažívací potíže, navíc obsahuje větší množství škodlivého arsenu, který může způsobit vznik rakoviny.
Zdroj: Gotowanie