Češi při likvidaci použitého oleje ze smažení dělají zásadní chybu, která je může vyjít draho

Zdroj fotografie: Pixabay

Dozlatova propečené řízky už si po nedělním obědě hoví hezky v bříšku. Co ale s odpadem v podobě oleje, který po nich zbyl? Rozhodně ho nelijte do toalety.

Recyklace je téma dnešní doby. Jak využít to, co už ze svého primárního účelu posloužilo? Kutilové, ale i vědátoři přicházejí se stále novými nápady, jak a co zužitkovat. Podívejte se tedy, co všechno můžete dělat s vysmaženým olejem z kuchyně. A také, co se rozhodně nevyplatí udělat.

Když je ohroženo zdraví

Možností, na čem si doma připravit řízky nebo smaženky, je opravdu spousta. Každý tuk má pak své specifické vlastnosti, které udávají třeba i to, při kolika stupních se začne přepalovat a je načase ho vyměnit. Obecně správná chvíle nastává tehdy, když v něm plavou kousky jídla a jeho barva se ze světle žluté až žluté změní na zahnědlou.

Přestože portál Healthline připomíná, že třeba o takovém slunečnicovém oleji se mluví jako o zdravém tuku, neboť obsahuje velký počet nenasycených mastných kyselin, jakmile dojde k jeho přesmažení, nic takového už neplatí. V použitém tuku se kumulují zdraví škodlivé látky, některé z nich dokonce karcinogenní. Přípravu jídla na něčem takovém chce riskovat asi málokdo, takže nastává čas výměny.

Připálené plechy jsou minulostí. Bez velké námahy je vyčistí například i peroxid vodíku

Možnost pro každou domácnost

A je tu Nerudovská otázka – kam s ním? Určitě ne do odpadu, ani ve dřezu, ani v záchodě. Tuk by v nich nadělal pořádnou neplechu, nabalil by se na trubky a zachycoval další nečistoty. Nehledejte v tom ale žádné zbytečné složitosti, podle webu ÚklidProKlid máte hned tři možnosti:

Smažení empanadas
Fotografie: Pixabay
  • Kompost – olej, nasáklý například do kusu kartonu nebo pilin, můžete občas vylít na hnojník.
  • Sběrný dvůr – od roku 2020 jsou obce povinny zajistit sběr olejů. Každá však na to má vlastní mustr. Sběr může zajišťovat se svozem domovního odpadu, v některých městech mají sběrná místa či speciální kontejnery, jinde musíte přímo na sběrný dvůr.
  • Výkup – žijeme v době recyklační, takže málokoho překvapí, že lze recyklovat i přepálený olej. Výkupny posléze olej distribuují do míst, kde se z něj dále vyrábí třeba mýdla nebo biopaliva. A podle webu IDnes je vhodný i jako materiál do 3D tiskáren.

A než načnete novou láhev rostlinného oleje, podívejte se na tip na BydlímeÚtulně, jak využít plastové víčko jako dávkovač.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*