Mnoho lidí se dnes snaží ušetřit, kde se jen dá. Nějakou tu korunku lze uspořit i při praní prádla, když jeho režim fungování trochu upravíte.
Praní v pračce je součástí života většiny z nás. Pračku používáme tak, jak se to zrovna hodí. Nepřiměřené používání pračky ale může vést jednak k jejímu rychlejšímu opotřebení, ale také tím zbytečně plýtváte energií, a tím pádem i penězi. Málokdo se nad tím pozastaví, ale je tomu opravdu tak. Pokud tedy chcete snížit své výdaje za elektřinu, perte jen, když je to potřeba. Navíc tu máme pár dalších tipů, jak ušetřit při používání pračky a jak správně prát.
Jak prát úsporně?
Klíčem k úspěchu je snížení teploty během praní. Ručníky, utěrky či ložní prádlo lze bez problémů prát na 40 °C, i když výrobce obvykle doporučuje vyšší teplotu, např. 60 °C. Oblečení zase perte při teplotě praní 30 °C při doporučených 40 °C. Tyto nepatrné rozdíly teplot pomohou snížit spotřebu elektrické energie. Při snížení teploty pouze o 10 °C ušetříte cca 20 % energie. Snížením teploty o 20 °C je však tato úspora již 50%.
Samozřejmě, pokud máte oblečení silně potřísněné a špinavé, nezapomeňte před vložením do pračky použít odstraňovač skvrn. Potřísněné oblečení můžete také před praním namočit, není potřeba žádná zbytečná elektřina. Vysokou teplotu naopak použijte, když chcete vyčistit vnitřek pračky nebo vyprat takové věci, které na nízkou teplotu zkrátka vyprat nejdou.
Jak platit méně za elektřinu při používání pračky?
Ukazuje se, že pokud použijeme nadměrné množství pracího gelu nebo prášku, nutíme pračku prodloužit její pracovní dobu. Pračka pak musí provést další cyklus máchání nebo odstřeďování, aby se mycí prostředek úplně odstranil z oblečení. A s každým dalším mácháním se prodlužuje doba praní a zvyšuje se spotřeba energie. Pokud se na částech pračky začne usazovat vodní kámen, bude pračka pracovat méně efektivně. A zároveň začne spotřebovávat více elektřiny.
Přijměte proto opatření, abyste zabránili usazování vodního kamene. Můžete si nainstalovat centrální změkčovač vody, nasadit změkčovací patronu na filtr nebo koupit prací prostředek, který zabrání usazování vodního kamene (musíte ho přidávat ke každému praní). Udržujte také zásuvku na prací prostředek a vnitřek pračky v čistotě. Pokud totiž není zařízení plně funkční, potřebuje k provozu více energie.
Zdroj: Genialne