Při praní prádla lze ušetřit tisíce korun. Díky tomuto snadnému triku to zvládne naprosto každý

Ušetřit energii můžete při praní ve vlažné vodě
Fotografie: Chris Sack / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Úspora elektřiny je v dnešní době potřebná, ať se jedná o jakoukoliv činnost v domácnosti. A při praní prádla je to dokonce snadné.

Každý chce při praní ušetřit co nejvíce elektrické energie, vody i pracích prostředků, a přitom mít skvostně čisté a voňavé prádlo. Jak na to? Jak prát ekonomicky a současně ekologicky? Obecně se odhaduje, že pračka spotřebuje asi 10 % celkových nákladů na elektřinu v domácnosti. A voda a prací přípravky stojí také kupu peněz. Změníte-li ovšem jeden zvyk, můžete dost finančních prostředků ušetřit.

Zkuste prát ve vlažné vodě

Úspora elektřiny, vody a pracího prostředku je důležitá jak pro domácí rozpočet, tak i pro životní prostředí. Podle webu KobietaInteria existuje řešení, které vám sníží účty za praní a životní prostředí nijak nezatíží. A tím je praní při nižší teplotě vody. Je pravda, že všude se doporučuje praní na vysoké teploty, že jen tak lze oblečení efektivně vyprat a zbavit se bakterií. Ale to už dnes tak docela neplatí.

K ohřívání vody třeba na 90 stupňů při vyvářce prádla spotřebujete tolik elektrické energie, že by se vám protáčely panenky stejně tak, jako se protáčí počítadlo na elektroměru. A současné materiály plné elastanu byste stejně na vyšší teplotu ani prát neměli. Dnešní prací prostředky jsou tak účinné, že stačí prát při teplotách vody 30–40 °C. A jen pro srovnání: spotřeba energie potřebné k ohřevu vody na 40 °C je až dvakrát vyšší než při praní na 30 °C. Tak velký je rozdíl, když perete ve vodě, která je jenom o pouhých 10 stupňů teplejší.

Obyčejný ocet účinně předčí drahou aviváž. Drtivá většina Čechů neví o tomto geniálním využití

Níže uvedené kroky povedou k tomu, aby vaše úspora elektřiny i vody při praní byla co nejvyšší, a ještě tak přispějete k ochraně životního prostředí. O tom, jak úspora energie dokáže snížit výdaje na domácnost, jsme na BydlímeÚtulně psali už dříve.

Přehled možností, jak prát úsporně

  • Začněte výběrem pračky s vysokou energetickou účinností, nejlépe třídy A+++, která má výrazně nižší spotřebu energie a vody.
  • Perte při nižších teplotách, protože většina prádla se efektivně vyčistí i v chladnější vodě; to snižuje spotřebu energie. Ukázalo se, že enzymy, které se používají k odstraňování skvrn a nečistot, mají lepší účinnost, když budete prát ve vlažné vodě – jak informuje web ConsumerReports.
  • Plňte pračku optimálně, aby byl každý cyklus co nejefektivnější. Zároveň se však vyhněte přeplnění – to by mohlo vést k méně efektivnímu praní a zvýšené spotřebě energie i vody.
  • Využívejte ekonomické programy, jež jsou často na moderních pračkách k dispozici a jsou navrženy právě tak, aby šetřily energii a vodu.
Prádlo sušte raději venku než v sušičce
Fotografie: Freepik
  • Pokud je to možné, perte v době, kdy je elektrická energie levnější. Je to obvykle během nočních hodin nebo v určité dny v týdnu – řiďte se vaším tarifem.
  • Pravidelně čistěte filtr pračky a udržujte ji v dobrém stavu.
  • Místo používání sušičky sušte prádlo venku na vzduchu: ušetříte energii a zachováte se šetrně k životnímu prostředí.
  • Při výběru pracího prostředku hledejte koncentrované formule, které vyžadují méně pracího prostředku na prací cyklus. Vybírejte ekologické varianty.
  • Využívejte méně program pro jemné tkaniny, neboť vyžaduje hodně vody. Při častém nastavování tohoto programu se můžete dočkat znepokojivého nárůstu účtu za vodu.
  • Předpírku naprogramujte jen tehdy, máte-li prádlo opravdu silně znečištěné. Tato funkce totiž může zvýšit cenu jednoho pracího cyklu až o 20 procent.
  • Postarejte se, aby na topném tělese nebyly usazeniny vodního kamene – nejenže může dojít k poruše, ale i k méně efektivnímu ohřevu vody.
  • Horkou vodu používejte k praní textilu jen tehdy, když potřebujete vyprat mastné skvrny, plenky nebo povlečení a ručníky, když je někdo nemocný. Nebo v případě, že ještě používáte látkové kapesníky.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*