Aby vám ustřižená růže po čase nezvadla, můžete ji nechat zakořenit a následně opět zasadit. Důležité je umět rozeznat vhodné květiny, které dokážou vyvinout nové kořeny.
Nemusíte nutně být zkušený zahradník nebo pěstitel, abyste si mohli z řízků vypěstovat vlastní růžový keř. Pomocí této jednoduché metody pro začátečníky se to zaručeně podaří i vám. Stačí dodržovat jednotlivé kroky a nezapomínat na důležitá pravidla. Vyberte si vhodnou květinu k zakořenění a užívejte si i nadále její nádherné květy a sladkou vůni. Nejenže jsou květy růže krásné, ale také skvěle poslouží vašemu zdraví.
Vhodné růže k řízkování
Holandské růže z květinářství zpravidla nejhůře zakořeňují, protože byl jejich růst celou dobu stimulován umělými hnojivy. Může se stát, že vám jedna květina přece jen zakoření, ale ani to se nemusí podařit. V nejlepším případě odřízněte čerstvou kytici ze zahradního keře. Kmen by však měl být silný a zdravý. Nejlépe zakořeňují vínové odrůdy, dále pak růžové, fialové a oranžové. S bílými a žlutými může být opět problém.
Rozmnožte růže řízkováním
Vhodnými nástroji k provedení řezu jsou ostrý nůž, skalpel nebo zahradnické nůžky. Obyčejné nůžky jsou pro silný stonek příliš slabé. V každém případě by měly být nástroje čisté, abyste zabránili vzniku a přenosu chorob. Pod nejnižší uzlinou proveďte řez pod úhlem 45°. Na stonku by měly zůstat 2 až 3 pupeny. Nad horní uzlinou proveďte řez přibližně 1 cm dlouhý.
Zakořenění řízků
Pro tvorbu kořenů růže nepotřebují žádné živiny. Není potřeba je hned přesazovat do úrodného substrátu. Naopak je tou nejlepší směsí v tuto chvíli jednoduchý písek. Nejprve spodní řez na stonku poprašte růstovým stimulantem a teprve poté ho zasaďte do nádoby s pískem. Kořeny se následně rozvětví v důsledku aktivního hledání živin.
Péče o řízky růží
Především byste měli růže ochránit před houbovými chorobami. Z toho důvodu je vhodné, abyste řízky pravidelně zalévali vhodným fungicidem naředěným s vodou. Abyste rostlinám zajistili potřebnou vlhkost, vyrobte si umělý skleník z obyčejné plastové láhve. Vyberte dostatečně velkou, do které se stonek růže vleze, a odřízněte její hrdlo. Zbytkem růži přikryjte.
Každý den alespoň jednou na 15 minut tento provizorní skleník odstraňte, aby se pod ním mohl vyměnit vzduch. Nedávejte růži na přímé sluneční paprsky, které by ji spálily. Umístěte ji na mírné světlo se stabilní teplotou a pravidelně ji zalévejte čistou vodou. Jakmile se na spodku stonku objeví silné kořínky, můžete růže přesadit do úrodného a propustného substrátu.
Zdroj: Cpykami