Prostříhání růží zařídí bohaté květy v sezóně. Klíčem je i šikmý řez 0,5 cm od pupenu

Fotografie: Depositphotos

Růže jsou jednoznačně jedny z nejoblíbenějších květin na celém světě. Na jejich pěstování a péči o ně přitom není nic složitého.

Je tomu již velmi dávno, kdy si první člověk přičichl k rozkvetlé růži. Tyto nádherné rostliny s námi totiž kráčejí dějinami už od pravěku. Možná právě díky tomu máme jejich obraz hluboce zakořeněný a chceme je mít blízko sebe. Však kdo by netoužil po krásné, rozkvetlé zahradě vonící růžemi?

Jako v růžové zahradě

Růže – není asi častěji vysazovaných keřů než právě růží. Parádu dělají především svými květy, nicméně u některých druhů vynikají i trny nebo po odkvetení šípky. V květomluvě, jak připomíná web Florea, jsou růže spojované s něžnými, upřímnými city. Přátelstvím počínaje a láskou konče. Takže jak na jejich správné pěstování, abychom se z nich mohli těšit i na vlastní zahradě?

Podle webu JahodárnaBrozany vyžadují keře růží bez rozdílu slunné stanoviště, kde budou mít zároveň dost prostoru kolem sebe. Velkou výhodu představuje propustná hlína, která usnadňuje pevné zakořenění a příznivý růst. Před zasazením ale i přes dobrou zeminu přidejte trochu humusu nebo kompostu, aby měla růže dost živin. Kromě pravidelné zálivky, především přes suché léto, poté rostlina vyžaduje péči v podobě každoročních prostřihů.

Jak na správný prostřih růží

Přestože nejednoho zahradníka svádí rostlinu zakrátit hned po odkvetení nebo v rámci příprav na zimu, je potřeba odolat. Keře růží vyžadují pozornost až na konci zimy, přes ni je chraňte třeba kompostem nebo rašelinou, jak jsme radili na BydlímeÚtulně. Teprve až se zima začne chýlit ke konci, je čas chopit se ostrých zahradnických nůžek. Na střih keřů je nejoptimálnější doba, podle Deccoria, suchý a relativně teplý den, takový, kdy už nehrozí mrazíky, které by čerstvě prořezané keře mohly poškodit.

Keře růží
Fotografie: Freepik

Správný zahrádkář se řídí počasím. Letos už se příroda probudila, je tedy třeba řezat dřeviny i rýt

Střih by měl být vedený zhruba půl centimetru od posledního zdravého pupenu, a to sešikmeným řezem. Voda tak po něm steče a neohrozí keř hnilobou nebo jinými nemocemi. Rostlinu zbavte také uschlých nebo křížících se větviček. Keř tak bude mít větší prostor a dostane také více slunečního světla. Za vaši péči se vám odmění bohatým květenstvím.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*