Rajčata zvládnou pěstovat i začátečníci. Jejich domácí úroda může být velmi bohatá. Jen je třeba vědět, jak na to. Postupujte podle jednoduchých rad a výsledek vás potěší.
Rajčata se sadí do země ve formě sazenic. Ty si můžete buď sami předpěstovat ze semínek anebo můžete zakoupit již hotové od místních zahradníků. Pokud chcete rajčata čistě svá, což je i lepší, ale náročnější, je potřeba semínka zasadit již v měsíci únor. Ve chvíli, kdy budete mít již vzrostlé sazenice u sebe doma na parapetu okna, musíte vyčkat na správný čas, kdy budou venkovní teploty stálé a v noci nebude mráz. Jak to poznat? Až přijde den, že posedíte večer venku u láhve vína. Tehdy sazenice zasaďte do země.
Půdu je nutné připravit
Než však začnete se samotným vysázením, přihnojte půdu. Mladé rostliny spotřebují mnoho živin na růst, takže do děr v rozteči 60 cm vsypte kompost, popel, hnůj nebo cokoliv, co máte. Pár dnů před prací, rostliny nezalejte a nechte půdu proschnout. Poté je naopak na několik hodin před sadbou bohatě namočte. Vytvořená hrudka obalí kořeny. Ty se nesmí poničit, protože jsou pro rostlinu velmi důležité. Nádoby, ve které rostly jednotlivé sazenice nesundávejte, ale jednoduše rozřežte.
Je vhodné požít zálivku pomocí kapání. Alespoň v prvních týdnech. Pro mladé rostliny je to lepší. Stačí použít PET láhev, kterou zbavíte dna a hrdlem ji zapíchnete do země vedle každé rostliny. Uděláte do ní několik malých děr a když nalejete do ní vodu, bude z nich pouze odkapávat.
Zaštipování rajčat
Rajčata je nutné zaštipovat jinak by nebyla úrodná. Veškerá energie by šla do růstu nových listů. Zaštipování je nejlepší provádět normálně prsty s nehty. Odtrhněte každý boční výhon, který je za listem. Většinou se objevuje mezi dvěma dalšími již vzrostlými výhony.
Podpěra rostlin
Rajčata rostou v podstatě na keřících. Jejich koruna společně s plody, však může být dost těžká. Proto rostliny potřebují podporu. Ta se dá udělat pomocí klacku, ke kterému rostlinu přivážete nebo ke stropu pověsíte samotnou rostlinu. A to buď za samotné větvě či hlavní stonek provazem omotáte od kořene až po špičku. Co se týká plodů, ty nikdy nenechte ležet na holé zemi. Můžete je pozvednout, podložit slámou či položit na desku dřeva.
Které živiny rajčata potřebují
Pokud chcete bohatou úrodu, musíte rajčata přihnojovat a dodávat jim ty správné živiny. Ke svému růstu potřebují hlavně fosfor, draslík, dusík, ale i železo, zinek nebo vápník.
- Dusík je důležitý pro samotný růst rostliny. Pokud je ho nedostatek, bude mít rostliny zvlněné listy a malé bez chutné plody. A naopak, pokud je ho mnoho, bude rostlina plná plně zelených tmavých listů a s málo plody.
- Kořeny a odolnost proti nízkým teplotám a chorobám jako je černá plíseň, je nutné dodat zase fosfor. Při výsevu a prvních týdnech růstu dodávejte proto hnojivo s fosforem. Pomůžete rostlinám růst. Ale nepřežeňte to, jinak listy spálíte.
- Rajčata je nutné po několika letech sázet na jiné místo. Z půdy vytáhnout všechen draslík. Pokud ho mají málo jsou zkroucená, má mnoho bočních výhonků a slabé stonky. I úroda pak není velká.
Zdroj: GardeningKnowHow