Jednoduchý postup, díky kterému nebudete vědět, co je to vodní kámen v koupelně. Nečistoty mizí doslova před očima

Fotografie: Freepik

Vodní kámen je nepříjemnou součástí života každého z nás. Problémem je obvykle nejvíce v koupelně. Zbavte se ho co nejjednodušším způsobem bez zbytečné námahy.

Na trhu je dostupná velká spousta výrobků, která vám slibuje odstranit vodní kámen. Avšak ne všechny jsou účinné a ty ostatní nejsou zrovna levné. A ploch k čištění je v koupelně bohužel mnoho… Přitom předcházet vodnímu kameni je možné jen když svou koupelnu každý den pořádně vydrhnete. A to bohužel v životě mnohých z nás není možné. Někteří na to nemáme čas, jiní zase síly. A tak je zapotřebí najít jiný způsob.

Jak vodní kámen vzniká

Sedimenty vody a tvrdá voda obsahují spoustu nerozpustných solí vápníku a hořčíku. Vodní kámen se tvoří, když proudy vody a její kapičky dopadají na stěny, podlahu, vodovodní zařízení, přístroje a dokonce strop. Taktéž pára vznikající z horké vody je původcem vodního kamene. Problémem mohou být také vadné vodovodní kohoutky a zůstávající kaluže vody na dně vany nebo sprchového koutu. Vodní kámen se může projevit typickým nánosem nebo také žloutnutím.

Fotografie: Freepik

Co nepoužívat na vodní kámen

To, jestli se rozhodnete používat komerční prostředky plné chemikálií, je zcela na vás. Avšak měli byste se vyhnout použití takových přípravků a nástrojů, které mohou poškrábat povrch čištěného předmětu. Tak například kovová drátěnka je skvělá pro odstraňování vodního kamene, ale nehodí se pro všechny povrchy. Kyselina chlorovodíková, sírová či dusičná mohou sice účinně odstraňovat vodní kámen, avšak jsou příliš nebezpečné pro naše zdraví. Proto je potřeba se jim vyhýbat.

Bezpečnostní požadavky

Pokud se rozhodnete používat silné chemikálie, vždy postupujte podle návodu na obalu. Noste ochranné rukavice a prostředek určený například k ošetření toalety nepoužívejte v koupelně na vodní kámen. U akrylátových materiálů používejte speciální přípravky. Nepoužívejte ani prostředky, které obsahují abrazivní látky, protože by mohly poškrábat povrch vany či umývadla. Některé přípravky nevyžadují otírání – stačí je nanést, nechat je působit určitou dobu a poté je jednoduše opláchnout proudem vody.

Čištění keramických dlaždic

Keramické dlaždice a porcelánové kameniny dosáhnout svého lesku tehdy, když je vyčistíte krémovým čističem, jako je například Cilit. Krém rozetřete po povrchu měkkou houbou a po chvíli opláchněte teplou vodou. Takto můžete vyčistit jak samotné dlaždice, tak také spáry mezi nimi.

Fotografie: Freepik

Domácí prostředky na keramiku a porcelán

Mezi domácí prostředky, které můžete použít na čištění porcelánového a keramického materiálu patří běžný stolní ocet nebo jablečný ocet. Zahřejte je na 40 °C a dejte do nádoby s rozprašovačem. Nastříkejte je na povrch. Nyní použijte drsnou stranu klasické kuchyňské houby a dlaždice přetřete. Nechte pak působit 15 až 20 minut a omyjte je teplou vodou. Posledním krokem je přetření povrchu hadříkem z mikrovlákna – místo octa můžete použít také roztok připravený z kyseliny citronové.

Smaltované povrchy

Pomůže vám prostředek na mytí nádobí. Aplikujte jej na postižené oblasti, otřete a omyjte vodou. Můžete použít i kyselinu citronovou nebo octovou.

Skleněné a plastové povrchy

Méně silné usazeniny odstraníte mýdlovou vodou, na ty silnější vezměte ocet nebo kyselinu citronovou.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]