Polštáře si také zaslouží důkladnou péči. Naučte se o ně starat jako v hotelu

Zdroj fotografie: Unsplash

Při úklidu ložnice se nevyhneme pravidelné výměně prostěradel a povlečení. V některých případech je zapotřebí i důkladné čištění matrací. Často ale dochází k tomu, že vynecháváme polštáře. Zjistěte, na co si dát pozor a proč je potřeba je také pravidelně čistit.

Při pravidelném úklidu ložnice bychom neměli zanedbávat péči o naše polštáře. Postupem času totiž dochází k jejich zanášení a mohou se zde hromadit nebezpeční roztoči. Každodenním používáním dochází v polštáři k jeho zanášení mastnotou z pleti, potem, slinami nebo krémem na obličej. Vzniká tak prostředí, které je přímo lákadlem pro různé druhy roztočů. Jejich pravidelné čištění bychom tedy neměli zanedbávat.

Jak často a jakým způsobem se o polštáře starat?

Polštáře je ideální prát minimálně 2x ročně. Před praním si vždy přečtěte štítek uvedený na polštáři, kde je uveden doporučený postup praní. Obecně lze polštář prát v pračce, pokud je vyroben z polyesterové výplně nebo peří. V případě, že máte polštář z paměťové pěny, jeho praní v manuální pračce není doporučeno. Pokud si nejste jisti, z jakého materiálu je váš polštář vyroben, nebo ho doma nechcete prát, doporučujeme využít služeb veřejné prádelny nebo prastarý způsob údržby polštářů podle našich babiček.

Fotografie: Unsplash

Za slunečného dne vezmeme polštář ven a pomocí držadla na koštěti ho vyklepeme. Poté polštář necháme několik hodin větrat na čerstvém vzduchu. V případě pěnového polštáře můžeme použít speciální kartáč na čalounění a s jeho pomocí polštář vysát. Při každé výměně povlaku na polštář je vhodné polštář důkladně proklepat. Díky tomu dochází k rovnoměrnému rozmístění náplně a obnovuje se tak jeho tvar.

Jak zajistit delší životnost našich polštářů

Při praní polštáře v pračce používáme šetrný cyklus. Při jiném způsobu praní by mohlo dojít k poškození vnitřní náplně polštáře. Na praní polštářů nikdy nepoužívejte horkou vodu. Ideální je voda studená nebo vlažná, ale nikdy ne horká, protože poškozuje vlákna polštáře. Zapotřebí je také snížit množství pracího prostředku, který jsme obvykle zvyklí dávat. Ideální je naplnit pracím práškem jednu čtvrtinu nádobky. Při praní také nikdy nepoužíváme aviváž.

Fotografie: Unsplash

Pokud nám to nastavení naší pračky dovolí, po vyprání se doporučuje polštář ještě jednou vyprat v cyklu máchání, aby se všechny zbytky pracího prášku z polštáře odstranily. Pokud máme sušičku na prádlo, využijeme ji na důkladné vysušení náplně. Než polštář umístíte zpět do postele, ujistěte se, že je opravdu suchý. V opačném případě by v něm mohlo dojít ke vzniku plísní. Na polštáře se také doporučuje používat specializované chrániče. Jedná se o látku, která je umístěna mezi polštář a jeho povlak.

Zdroj: Goodhousekeeping

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]