Toužíte-li po živém plotu kolem své zahrady a ještě jste nezačali s výsadbou, možná vám pomůže krátký průvodce nejlepšími rostlinami, jež se hodí pro jeho „stavbu“.
Živý plot je jedním z nejpřirozenějších, jaký si na své zahradě můžete „postavit“. Je velice populární, protože se nemusíte kolem svého domu dívat na často nevzhledné plastové nebo drátěné ploty natřené barvou. I když lidé často volí plot dřevěný, aby dodali okolí zahrady a domu přirozený vzhled, živý plot stále vede. Pokud ho také zvažujete, je důležité soustředit se na správný výběr jednotlivých keřů, aby se z nich rychle stal nádherný živý plot.
Účel živého plotu
Než se pustíte do výběru sazenic, je důležité nejdříve zvážit, k čemu bude živý plot sloužit. Bude jen překážkou proti zvědavým pohledům sousedů? Nebo chcete svůj majetek a pěstovanou zahradu chránit před vnikem zvěře? Je potřeba si promyslet samotný účel živého plotu, aby byl nejen hezký na pohled, ale především dobře plnil svou funkci, kterou od něj požadujete. Možná vám pomůže následující průvodce.
Rychle rostoucí živý plot z jehličnanů
Jehličnaté stromy a keře jsou většinu času neustále zelené, což je jejich veliká výhoda. Nejoblíbenější jsou túje. Rostou velice rychle, jsou husté, to z nich dělá vynikající štít proti hluku, prachu i zvědavým pohledům okolí. Navíc se mnohem snadněji udržují než například smrky. Často se používají jako hlavní stavební materiál živého plotu. Jejich výhodou je však značné množství odrůd, které se liší barvou jehličí.
Na živý plot můžete použít i listnaté keře
Také mezi listnatými keři najdete rychle rostoucí stálezelené rostliny, jež jsou ideální pro pěstování živého plotu. Patří mezi ně oblíbený zimostráz a cesmína. Pokud nechcete, aby byl váš plot tvořen pouze živými rostlinami, ale představa živého plotu se vám líbí, můžete si vybrat keře, které rostou po základu zdi. Nejoblíbenější jsou růže, chmel nebo zimolez.
Jak si živý plot vysadit?
V případě oplocení pozemku živými rostlinami se vyplatí při výsadbě dodržet rovnou linii. Keře a stromy budou vypadat mnohem lépe, pokud je zasadíte v jedné řadě. Tak zajistíte jejich dobrý růst i kompaktnost živého plotu. Jehličnany se sázejí na podzim, díky čemuž nenarušíte vegetační období. Před výsadbou rostliny se vyplatí zkontrolovat substrát dostupný na vašem pozemku.
Existují 2 druhy substrátu – mokrý a suchý. Mokrý, jinak nazývaný jílovitý, má vysoký obsah živin a má schopnost dočasně zadržovat vodu. V takovým podmínkách se bude nejlépe dařit tújím a kalině. Máte-li na zahradě naopak písčitou půdu s neutrální nebo kyselou reakcí, můžete do ní bez problémů vysadit většinu jehličnanů a nenáročných listnatých keřů.
Zdroj: Porady Interia