Vánoční kaktus si zaslouží tu nejlepší péči. Odměnou bude záplava nádherných květů přesně na Vánoce

rozkvetlý vánoční kaktus na parapetu na okně
Fotografie: Peter coxhead / Creative Commons / CC BY-SA

Vánoční kaktusy patří mezi rostliny, s kterými je nejvíce práce. Často nevykvetou ani ve chvíli, kdy by nádherně kvést měly. Vyhněte se těmto chybám a mile vás překvapí.

Jakmile odhalíte, v čem tkví kvetoucí tajemství těchto rostlin, budete se z nádherných květů těšit pravidelně každý rok. Zpravidla tato rostlina vykvétá v období vánoc. Je tak příjemnou dekorací i zpestřením ve vánočním čase. Existují i další druhy těchto kaktusů a liší se od sebe jen v době, kdy vykvétají, a ve tvaru listů.

Jak se o vánoční kaktus starat

Původem je tato rostlina z Brazílie a už samotný název napovídá, jaké podmínky budou k jejímu pěstování nejvhodnější. Často se nachází v dutinách stromů a na rozeklaných skalách. Aby vykvetla, je třeba jí dopřát to nejlepší.

Dostatek světla a tepla

Nejlépe se této rostlině daří při dostatku přirozeného světla. Nevystavujte ji ale přímému slunečnímu záření za rozpálenými okny. Její listy by se mohly snadno spálit. Dostatek světla ale pro svůj správný růst i své květy potřebuje. Jedině tak zůstane po celý rok krásná.

Dostatečně kaktus zalévejte

Vánoční kaktus je spíš tropickou rostlinou než pouštním kaktusem, přesto rostlinu vždy vydatně zalije a před další zálivkou nechte půdu v květináči zcela vyschnout. Příliš závlahy může způsobit uhnívání kořenů. Přebytečnou vodu vždy z podmisky květináče vylijte. Nejlépe se rostlině daří ve vlhkém prostředí. Pokud je ve vaší domácnosti sucho, zavlažujte občas i její listy a květy.

Zvolte vhodnou zeminu i hnojivo

Ve volné přírodě rostou tyto rostliny na skalách a na kůře starých stromů. Nerostou tedy v půdě. Živiny získávají ze spadaného listí a dalších rozložených částí. Výsledkem je jim směs bohatá na různé živiny. Půda v květináči by měla být vzdušná a měla by snadno propouštět vodu. Přihnojujte je hnojivem vhodným pro pokojové rostliny. Doporučené dávkování je každé dva týdny, jakmile rostlina začne kvést nebo nahodí nové šlahouny. Ve chvíli, kdy je rostlina rozkvetlá, snižte četnost hnojení na jednu dávku měsíčně.

Co dělat, aby rostlina vykvetla

Vánoční kaktus potřebuje ke svému rozkvetení specifické podmínky. Zejména delší a chladnější noci. Můžete dát květináč s rostlinou do tmavé místnosti až na 12–14 hodin denně nebo ji přikrýt sáčkem nebo truhlíkem, aby se k ní nedostalo denní světlo. Aby mohla vyrašit poupata, bude potřeba snížit teplotu v místnosti, v níž se rostlina nachází. Jakmile se poupata na rostlině objeví, můžete ji vrátit na původní hodnotu.

růžový květ vánočního kaktusu
Fotografie: Pixabay

Rozmnožování vánočního kaktusu

Seřezat tuto rostlinu můžete 1–2 měsíce po tom, co odkvete. Pokud se vám nelíbí, do jakého rozměru se rozrostla, sestříhejte ji ostrými nůžkami na požadovaný tvar. Jednotlivé stonky nechte pár dní namočené ve vodě a následně zasaďte každý stonek zvlášť do kelímku s čerstvou půdou.

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]