Kamenný dům dlouho chátral. Záchrana a rekonstrukce přišla na poslední chvíli

Dříve byl kamenný dům naprosto běžnou stavbou. Dnes už se jen tak nevidí, a tak je dobře, že jeden z těch chátrajících zůstal zachován. A to hlavně díky jeho záchraně formou rekonstrukce, která přišla doslova za 5 minut dvanáct. Tato nemovitost stojí v přírodní rezervaci Valles Pasiegos v severním Španělsku a nutno říci, že sem jasně patří.

Důraz na původní vzhled

Úkol byl jasný. Zachránit chátrající kamenný dům, zrekonstruovat ho a zároveň zachovat jeho původní ráz, který do oblasti skvěle patří. Pro odborníky z Laura Alvarez Architecture to byl velký úkol. Když se však podíváme na výsledek, tak je třeba říci, že se jim povedl. Klasická kamenná hrubá stavba byla zachována a doplňují ji četné dřevěné a kovové prvky. Tak, jako se využívaly v minulosti.

Trocha moderny nijak nenarušila ráz budovy

Máme na mysli hlavně střechu, ale také velké skleněné plochy s posuvným systémem. I když se více hodí k novostavbám tak ráz, který si zachoval tento kamenný dům nijak výrazně nenarušují. I to se architektům ze studia, které sídlí v Amsterodamu povedlo na jedničku.

Zvenku kámen, uvnitř luxus

Jak vypadat tento kamenný dům v dobách, kdy byl postaven, to si každý umí velmi dobře představit. A jak vypadá dnes? Dá se říci, že se změnil k nepoznání. Interiér zaujme hlavně luxusním vzhledem, který pomáhají dotvářet jak použité materiály a prvky, tak i celková designová čistota. Jeho ráz a vzhled nic nijak negativně nenarušuje, což výrazně přispívá i k pohodlí obyvatel, kteří zde budou trávit den.

Vše, co moderní člověk vyžaduje

Při rekonstrukci samozřejmě nebyl kladen důraz jenom na zachování původního kamenného vzhledu, ale i na to, aby vyhovoval současným moderním lidem. Ti zde najdou vše, co ke krátkodobé rekreaci, ale i dlouhodobému bydlení potřebují. Ale kdo by trávil času uvnitř, když je v přírodní rezervaci Valles Pasiegos tolik zajímavostí, které lze poznat.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]