Podmínky legální stavby plotu v návaznosti na sousedy: Záleží, zda podléhá nutnosti stavebního povolení

Fotografie: Depositphotos

K ohraničení pozemku mají jeho majitelé mnoho důvodů. Přestože se jedná o stavbu, v některých případech ji lze postavit i bez zásahu stavebního úřadu nebo územního plánování.

Ať už toužíte vytyčit hranice svého pozemku, nebo ochránit svůj majetek před případnými vetřelci, plot je skvělým pomocníkem. Pokud při jeho výstavbě navíc dodržíte určitá pravidla, vyhnete se i zdlouhavému jednání se stavebním úřadem a schvalovacímu procesu. Zjistěte, na co si dát pozor a jak plot správně postavit.

Jaká pravidla při stavbě plotu dodržovat

Při výstavbě plotu je potřeba řídit se určitými pravidla. V případě, že jeho celková výška nepřesáhne 2 m, se nejspíš obejdete bez stavebního povolení. Je potřeba však současně splňovat další podmínky, a to že oplocení nehraničí s veřejně přístupnými pozemními komunikacemi nebo s veřejným prostranstvím a že se oplocení nachází v zastavěném území nebo zastavěné ploše. Nedodržení všech těchto tří podmínek současně může být problémem.

Kdy potřebujete souhlas sousedů

V případě, že se jedná o stavbu plotu, která nepodléhá nutnosti stavebního povolení, není zapotřebí ani souhlas sousedů, což vyplývá i ze stavebního zákona. Konkrétně se o tom zmiňuje § 79/2 písmeno f) spolu s § 103/1 písmena f) odem 13. Jestliže však výstavba oplocení vyžaduje vydání územního souhlasu, je písemný souhlas sousedů rovněž nezbytný.

Kdy se výstavba obejde bez územního souhlasu

Před plánovanou výstavbou oplocení byste se měli seznámit s veškerými potřebnými kroky a záležitostmi. Vydání územního souhlasu je nutné zejména v případě, že se pozemek nachází v nezastavěném území, nebo že se jedná o pozemek hraničící s veřejnou komunikací nebo veřejným prostranstvím. V takovém případě musíte získat souhlas územního plánování.

Za sekání trávy může hrozit pokuta. Problémem je nadměrný hluk, který může rušit sousedství

soused plot
Fotografie: Pxhere

Pokud se však jedná o opravu stávajícího oplocení nebo jeho údržbu, obejdete se bez tohoto souhlasu. V případě, že část oplocení zcela chybí a plánujete ji nahradit novým materiálem, opět se musíte nejdříve obrátit na úřad územního plánování, popř. stavební úřad, který vám poradí další kroky. Jedině tak se vyhnete pokutě nebo příkazu k odstranění černé stavby.

Zdroj: Bezplatná Právní Poradna

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]