Když klíšťata neúprosně útočí: Tipy na efektivní obranu, které vás před nimi ochrání

Fotografie: Depositphotos

Až příště půjdete na výlet do přírody, nepodceňte klíšťovou sezónu. S jednoduchými zásadami se vyhnete jejich přisátí a s tím spojeným zdravotním problémům.

Klíšťatovití (Ixodidae), šířeji známí jako klíšťata, jsou řádem roztočů, kteří žijí parazitickým způsobem života. Asi nejznámějším zástupcem v tuzemsku je klíště obecné (Ixodes ricinus), které každoročně děsí miliony Čechů. Je to tím, že ačkoliv se jedná o drobného pavoukovce, může způsobovat vážná onemocnění, a to tak, že do těla hostitele přenese choroboplodné zárodky nemoci. Abyste ochránili své zdraví, myslete na několik zásad, jak se klíšťatům úspěšně vyhnout.

Proč je kontakt s klíštětem rizikový?

S klíšťaty se během svého života setkáme takřka všichni. V České republice se jedná o běžné parazity, kteří žijí především v nižších nadmořských výškách a v prostředí s vyšší vlhkostí (nenajdete je na polích se zemědělskými kulturami, jehličnatých lesích bez podrostu, kamenitém terénu ani na osluněných, otevřených plochách). Typicky se s nimi setkáte v porostech na okrajích vodních toků, vysoké trávě a listnatých lesích s podrostem.

Jedinec dokáže hladovět až 1 rok a přežije i velmi nízké teploty (klíšťata vydrží i mráz -20 °C), ovšem když najde vhodného hostitele, přisaje se (má sosáček se zpětnými háčky, které mu umožňují přisátí a pevné přichycení) a týden až dva se živí jeho krví. Během té doby zvětší svoji původní velikost až 300krát. Nebezpečnost těchto parazitů tkví v tom, že jsou častými přenašeči některých infekčních onemocnění. Zpravidla se jedná o lymskou boreliózu, ehrlichiózu a klíšťovou encefalitidu.

Jak se efektivně chránit

Podle dostupných zdrojů je největší výskyt nakažených klíšťat na Vysočině a v Olomouckém a Jihomoravském kraji. Jestliže se chystáte na dovolenou do těchto lokalit, určitě si zajistěte dostatečnou ochranu. I přes to, že nikdy nezískáte 100% jistotu, že klíště „nechytíte“, nepodceňujte prevenci. Vhodná obuv a oblečení (z pevné látky, s dlouhým rukávem a nohavicemi) dokážou uspokojivě eliminovat riziko přisátí klíštěte.

Fotografie: Pixabay

V kombinaci s repelenty a následnou vizuální kontrolou máte takřka vyhráno. Pokud na své tělo z jakéhokoliv důvodu nechcete používat chemikálie, zkuste si vyrobit domácí repelent. Na jeho výrobu budete potřebovat 30 kapek pelargoniového oleje, 20 mililitrů jablečného octa a 20 mililitrů (destilované) vody. Všechny ingredience nalijte do lahvičky s rozprašovačem a směs dobře promíchejte.

Repelent naneste na pokožku, na vlasy i na oblečení. V případě delšího výletu se po několika hodinách přestříkejte. Nicméně před nanesením repelentu na celé tělo proveďte test – stříkněte si na ruku a pozorujte, zda se neobjeví alergická reakce. Pokud budete bez reakce i po 10 minutách, můžete repelent bez obav použít.

Zdroj: PoradyInteria, ZZMV

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]