Keramické obklady a dlažby vládnou nejen koupelnám. Jak postupovat při lepení?

Fotografie: Pexels

Obklady a dlažby jsou praktickým i krásným řešením povrchové úpravy ploch, které jsou často namáhané vodou případně i mechanicky. Jsou odolné, snadno se udržují a díky kreativitě designérů příjemně dotvářejí výraz interiéru. Aby to platilo pokud možno co nejdéle, je nutné je správně nalepit.

Výraz lepidlo nepoučenému laikovi možná evokuje spíše tubu s vazkou hmotou rovnou připravenou k upevnění věšáčku na dveře skříně nebo k opravě prasklého hrnku. Ve stavební terminologii je ale lepidlo vnímáno více jako sypká pytlovaná směs určená k rozmíchání a až následně k použití. Platí to právě i pro lepidla na keramické a kamenné prvky.

Myslete na kvalitu podkladu

Před samotnou montáží obkladů a dlažeb je nejprve nutné se dobře postarat o pevnost, soudržnost a jednotnou nasákavost podkladu. K tomu je možné využít komplexní Baumit systém pro sanace povrchů a jejich vyrovnání.

Před tím, než aplikujete některou ze samonivelačních podlahových stěrek Nivello Quattro nebo vyrovnávacích malt Baumacol Preciso, nezapomínejte na jejich správný kontakt s podkladním betonovým potěrem. Baumit Grund či SuperPrimer jsou penetrační nátěry a kontaktní můstky vyvinuté přesně pro tento účel. Sjednotí vlastnosti ploch a zajistí perfektní přilnavost i rovnoměrné zrání v celé ploše.

Hydroizolace udrží konstrukce v suchu

Glazované obklady a dlažby jsou pro svou dobrou odolnost proti stříkající vodě vhodné i do vlhkých prostor. Přesto jde o porézní materiály se spárami mezi jednotlivými dílci a je tak potřeba myslet i zde na kvalitní hydroizolaci, která vytvoří vodě zcela neprostupnou vrstvu. Právě zde skvěle poslouží řada hydroizolačních hmot Baumit Baumacol Proof a Protect, variantně lze také použít hydroizolační a oddělovací membrány Baumacol AquaSafe. Sprchové kouty, okolí vany a umyvadla ani podlahy prádelen, garáží či technických místností pak nejsou problém.

Kvalitní lepidla na obklady a dlažby

Jakmile dojde na samotné lepení obkladů a dlažeb, máte v sortimentu Baumit hned několik možností výběru.

· Základní lepící malta Baumacol Basic slouží k montáži menších formátů při standardních podmínkách v interiéru.

· Pro náročnější aplikace je možné použít některou z variant Baumacol FlexUni, FlexUni Gel nebo FlexTop lepidel zajišťujících dokonalou pevnost spoje i v exteriéru či při použití podlahového topení.

· A pokud se potýkáte s požadavkem na extrémní flexibilitu z důvodu vysoké statické zátěže či tepelného namáhání, sáhněte po lepidle třídy S2 Baumacol FlexTreme.

V každém případě je vždy možné vybrat přesně padnoucí řešení pasující na konkrétní stavební podmínky. Výsledkem je při správném použití dokonalý spoj odolný i těm nejnáročnějším požadavkům a dlouhá životnost použitého obkladu stěn či dlažby na podlahu.

Vyspárovat a kochat se

Posledním krokem, který dotvoří vzhled i funkci nových povrchů, je spárování. I zde nabízí Baumit kompletní sortiment v podobě spárovací hmoty Baumacol PremiumFuge volitelně ve 24 odstínech. Pro spáry v rozsahu 1-8 mm jde o ideální zakončení novostavby či modernizace, která zajistí radost na duši i potěchu pro oko další desítky let. V případě požadavku širších spár je k dispozici spárovací hmota Baumit Baumacol XL Fuge, která umožňuje vyplnit spáry o šířce 3-15 mm.