Kopr vám vydrží čerstvý, voňavý a chutný až do konce zimy. Máme pro vás snadnou metodu skladování

Fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Uchovat kopr si můžete třeba i na zimu. Existuje několik způsobů, jak zachovat jeho čerstvost, a hlavně vůni a chuť. Vyzkoušejte mrazení i nakládání.

Když začnou na záhonku rašit vonné snítky kopru, mnohým z vás už se sbíhají sliny na koprovku, tzatziki nebo tvarohovou pomazánku či saláty s koprem. Chuť kopru je tak jedinečná, že ji nelze ničím nahradit. Navíc chuť i vůně dozrávajícího kopru je, zejména pro zahrádkáře, typickým příznakem nejen pozdního jara, ale celé vegetační sezony. A rostliny přirůstají až do počátku podzimu, kdy je často využíváte do nakládaných okurek.

Uchování čerstvého kopru

Ten, kdo nemá vlastní zahrádku, pěstuje kopr alespoň v truhlících na balkoně či terase. A samozřejmě si můžete kopr koupit. Jenže ten není zdaleka tak čerstvý, jako když ho utrhnete přímo na záhonu, a navíc je drahý. Když už se tedy ke kopru dostanete, měli byste se ho naučit uchovat i na pozdější dobu. Tedy hlavně na zimu, aby se vám po něm mimo sezonu nezastesklo a vy si nemuseli pokrmy s jeho přísadou odříkat.

Kopr můžete uchovat hned několika způsoby. Jde o zmrazení, sušení, naložení do octa nebo do soli, přičemž každá metoda má bezesporu nějaké výhody, uvádí web KobietaInteria. Bez ohledu na to, který způsob si vyberete, je nutné, abyste kopr předem dobře umyli, abyste později neměli v jídle zbytky zeminy a podobně.

Kopr je výtečný doplněk k lososovi
Fotografie: Pixabay
  • Zamrazení kopru – jedná se o velmi jednoduchý způsob, který vyžaduje minimum přípravných prací. A navíc použitím této metody zachováte většinu aromatu. Kopr omyjte, vodu z něj jen lehce odstříkněte a nasekejte na drobné kousky. Kdo má formičky na tvorbu ledu, může je k zamrazení kopru využít. Zbytek vody z oplachování na kopru zmrzne a vy při přípravě pokrmu jenom několik kostiček vyloupnete a vložíte třeba do omáčky. Jestli se vám zdá kopr ve formičkách příliš suchý, přidejte pár kapek vody.
  • Sušení kopru – sušený kopr se hodí k samostatnému používání nebo jako součást různých kořenících směsí do polévek či omáček. Pokud jste přímo pěstitelé, můžete kopr sušit na vzduchu, kdy celé stonky zavěsíte mimo přímé sluneční paprsky. Samozřejmě můžete využít i sušičku potravin – to je výhodné zejména tehdy, máte-li kopru větší množství. Po usušení uchovávejte kopr v uzavřených sklenicích na suchém místě. Zachová si tak svou vůni.
  • Nakládání do soli nebo octa – jedná se o tradiční konzervaci. Kopr, který naložíte do octa, můžete později využít pro okyselení polévek, omáček, salátů. Kopr v soli dodá jídlu intenzívnější chuť; jen nezapomeňte, že už byste jídlo neměli solit, anebo až po ochutnání. Soli se ke konzervaci kopru přidává hodně, píše web MilujiVaření.

Pokud vám tečou nervy při loupání česneku, máme pro vás snadné řešení. Vyzkoušejte tento fígl

Plast v mrazáku

Obezřetní buďte při zmrazování v plastových sáčcích nebo krabičkách. Ne všechny jsou totiž do velkého mrazu vhodné. Nízká teplota by z nich mohla začít uvolňovat některé škodlivé látky. Kopr však můžete uchovat i několik dní v lednici. Vložte ho do sklenice s vodou a každý den odřízněte kousíček stonků, které jsou ve vodě – po delší době by totiž mohly zahnívat.

Stonky kopru se semeny se hodí do okurek
Fotografie: Pixabay

Kopr lze také zabalit do zvlhčeného pečicího papíru a pár dní v ledničce skladovat. Každý den však provádějte kontrolu, abyste neprošvihli čerstvost této jedinečné byliny. Na BydlímeÚtulně jsme napsali také o tom, jak postupovat při nakládání okurek s koprem.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*