Šířící se pachatel potíží jménem plíseň: Domácí bylinný roztok zastaví jeho invazi

Fotografie: Depositphotos

Plíseň je velmi nepříjemným problémem i moderních domácností. Kromě estetické stránky se jedná hlavně o potenciální zdravotní riziko pro celou rodinu. Především děti.

Kromě prostředků dostupných v každé drogerii nebo v supermarketech však existují i přírodní postupy. Kolikrát jsou ještě efektivnější a tolik nám neškodí. Jedna aplikace prodávaného spreje většinou žádnou škodu nenadělá. Jakmile je ale takový zásah potřeba opakovaně, můžete si zhoršit například alergie. A kde nejsou alergie, mohou se objevit. Navíc jde i o riziko pro vaše domácí zvířata. Jak a čím tedy plíseň vystrnadit zcela bez následků?

Olej z tradiční byliny

Konkrétně se jedná esenciální olej z čajovníku. Ten po staletí používají domorodci mnoha zdánlivě primitivních kmenů, protože je výborný na léčbu ran či popálenin. Jejich léčitelé lístky rozdrtí a přiloží na postižené místo. Pak jsou zakryty bahnem, které nahrazuje naše obvazy. Zázračné vlastnosti těchto listů objevili během 20. let 20. století australští badatelé. Navíc u nich zjistili i antiseptické vlastnosti. Ty 100krát převyšují kyselinu karbolovou.

Ta byla v tehdejších dobách hlavním germicidem. Nedávná zkoumání ještě ukázala, že stejný olej účinně funguje proti respiračním problémům. Léčí tedy bolesti v krku, rýmu, astma, tuberkulózu i bronchitidu. Jeho antibiotické vlastnosti zase pomohou u kožních onemocnění. Zvládá tudíž vyrážky, popáleniny i tolik neodbytné lupy. A konečně je vynikajícím spojením proti mikrobům a hlavně plísním.

Co je třeba na domácí postřik?

  • 2 šálky vody,
  • 2 kg esenciálního oleje z čajovníku,
  • 1 rozprašovač.
esenciální oleje
Fotografie: Pixabay

Postup výroby

  • Smíchejte vodu s čajovníkovým olejem a roztok nalijte do lahvičky.
  • Postříkejte důkladně místa, kde se plíseň vyskytuje, a nechte je uschnout.
  • Jakmile je povrch opravdu suchý, setřete vše hadříkem nebo ubrouskem. Plíseň bude pryč a na místo už se nevrátí.

Podmínky místa

Je třeba podotknout, že plíseň je často důsledkem vlhkosti nebo dalších podmínek konkrétního místa. Při jejím opakovaném výskytu tedy nejdříve odstraňte to, co ji způsobuje.

Zdroj: Truelife

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]