Kurkuma není jen chutné koření, ale také nádherná pokojová rostlina, kterou zvládnete bez problémů pěstovat

Kurkuma je elegantní letní trvalka, která má více než 100 odrůd. Patří do čeledi Zingiberaceae, tedy odnože zázvoru. Kromě kurkumy sem patří například siamský tulipán. Kurkuma a všechny její odrůdy pocházejí z jižní Číny, jihovýchodní Asie, severní Austrálie nebo Nové Guineje. Některé druhy se přizpůsobily teplejším oblastem světa, jako je Florida, Střední Amerika nebo Afrika.

Jak o rostlinu pečovat

Kurkuma je malá venkovní rostlina, která nijak zvlášť neroste a během celé sezóny zůstává ve stejné velikosti. Pokud nemáte příliš místa, tak je ideální. V polovině léta rostlinu zdobí husté seskupené květy. Tyto lehce vonné květy vydrží až tři týdny. Jakmile období květu skončí, kurkuma přestane spát a začne opět pomalu růst.

Tato teplomilná rostlina se pěstuje v menších květináčích z oddenků, které se vysazují na začátku jara. Při kultivaci oddenků je nezapomeňte zasadit do hloubky pět až deset centimetrů. Rostliny v květináčích musí být zasazeny do půdy rovnoměrně, ve stejné úrovni. Kurkumy mohou prospívat a přežívat téměř samy. Pokud je budete pěstovat s dalšími květinami, dosáhnou výšky 45 až 60 cm.

Fotografie: Pixabay

Ideální světlo a teplota

Rostlinám jako je kurkuma se nejlépe daří na přímém slunci, protože jsou zvyklé na vlhké a teplé prostředí tropických klimatických podmínek. Dejte si proto záležet, aby byla půda neustále vlhká, ale zase to se zaléváním nepřehánějte. Bude-li mít dostatek vlhkosti, můžete ji pěstovat i v částečném stínu. Přidáte-li kompost, rozhodně také nic nezkazíte.

Velký milovník tepla

Ideální teplotou pro dobrý růst kurkumy je rozpětí mezi 20 a 35°C. V případě, že teplota klesne pod 10°C, rostlina neuvěřitelně trpí a s největší pravděpodobností vám brzy zemře. Při pěstování si dávejte pozor i na kvalitu půdy. Měla by obsahovat vysoký obsah jílu a organických látek. Během celé sezóny ji musíte udržovat vlhkou a během jara a léta můžete přidat i jakékoli univerzální hnojivo nebo domácí kompost.

Při přesazování používejte hnojivo také, abyste zajistili vysoké množství živin. Doporučuje se rostlinu po přesazení nezalévat, jinak se listy zbarví do žluta. Zalévat byste měli každých pět až sedm dní, dokud není vrchní část pevně usazena. I přesto udržujte půdu vlhkou. V případě velkého horka ji spíš umístěte dočasně do polostínu, aby se voda tak rychle neodpařovala.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]