Kvalitní a cenově dostupná podlaha? Zvažte plovoucí!

Plovoucí podlaha už dávno není levným kompromisem. Naopak, na trhu se setkáte s plovoučkami, které vydrží několik generací. Poradíme vám, na základě jakých parametrů vybrat podlahu, která bude sloužit nejenom vám, ale i vašim vnukům.

V první řadě si uvědomte, že plovoucí podlaha není typem podlahy jako takové, nýbrž spíše metodou její pokládky. Její jednotlivé dílce se k základové podlaze nepřipojují napevno, ale poměrně snadným způsobem se k sobě spojují, a tím na ní skutečně jakoby „plavou“. Další předností plovoucích podlah je jejich zvukově-izolační vrstva, která z nich dělá vyhledávané krytiny nejenom do rodinných, ale i činžovních domů a paneláků.

Vybíráme plovoucí podlahu

Výběr plovoucí podlahy není nijak složitý. Spolu s jejím designem, který by měl ladit s ostatním vybavením vašeho interiéru, by v hledáčku vašeho zájmu měla být především její tloušťka. Na té v kombinaci s kvalitou materiálu nosné desky v podstatě záleží nejvíce. Mezi obyvateli bytů a rodinných domů se největší oblibě těší velmi tvrdé a minimálně 8 mm silné HDF desky, na něž někteří výrobci dávají až patnáctiletou záruku.

Jakou podlahu zvolit?

Na trhu se v podstatě setkáte se třemi typy plovoucích podlah, a to podlahami dřevěnými, laminátovými a bambusovými. Odpověď na otázku, jakou podlahu zvolit, záleží i na typu místnosti, pro níž podlahu vybíráte.

Krásná na pohled a příjemná na dotek

Například do místností, v nichž se jejich obyvatelé často pohybují bosi, jako jsou obýváky, dětské pokoje a ložnice, jsou vhodnější podlahy dřevěné. Krásné na pohled a příjemné na dotek. Ve velmi zatěžovaných prostorách však hrozí jejich nadměrné obrušování. Do předsíní, chodeb, pracoven, studií, technických místností, ale i veřejných prostor jsou proto vhodnější odolné podlahy laminátové. S výjimkou kuchyní a koupelen, do nichž lze doporučit například vlhku odolávající podlahy bambusové.

Už máte jasno, jakou podlahu zvolíte? Co se odstínu podlahy týče, mějte na paměti, že ty světlé prostory opticky zvětšují a tmavé naopak zmenšují. Tak, ať vám vaše nová podlaha dlouho a dobře slouží!