Kvalitní kompost z vlastní produkce. Vyzrajte na problémy s hnojením rostlin na zahradě či květináčích

Fotografie: Pixabay

Kompost je ideální věc, která napomáhá rostlinám v jejich výživě a růstu. Víte ale, jak si takový kompost připravit? Máme několik tipů, jak na to.

Pokud pěstujete nějaké rostliny tak víte, že kompost je v mnoha ohledech poměrně důležitý. Nejen, že rostlinám prospívá a obohacuje půdu o potřebné živiny, ale také napomáhá udržet si její kvalitu. Je samozřejmé, že si hotový kompost můžete koupit v obchodě, ale nemusí vám to zaručit tu správnou kvalitní výživu. Existuje ale hned několik řešení, jak si takový kompost vyrobit doma a mnohem levněji. Můžete k tomu využít i například zbytky jídla, které vám zbylo v kuchyni!

Kávový lógr

Účinnou a skvělou náhradou kompostu může být lógr z vypité kávy. Lógr totiž zlepšuje zadržování vody, provzdušňuje půdu a poskytuje potřebné minerály, jako například dusík, který je pro pěstování spousty rostlin nutností. Spousta lidí tvrdí, že má skvělou moc na odrazování škůdců jako jsou například slimáci, opak je však pravdou a tato informace je bohužel mýtus. Svým rozkladem je ale pro rostliny velice prospěšný.

Fotografie: Pixabay

Pokud nepijete kávu, a chcete tento způsob vyzkoušet, můžete se poptat například v kavárně, jestli by vám nějaký lógr nenahromadily. Spousta kaváren to totiž dělá, a zbytky lógru pak věnuje zahradníkům. Pokud lógr k dispozici máte, postup je snadný. Kávový lógr rozprostřete na půdu kolem rostlin, můžete ji však zpracovat přímo do půdy. Efekt se dostaví ve střednědobém horizontu, ale vyplatí se si počkat.

Vermikompostování

Tento způsob kompostu se zakládá na použití slizkých červů a žížal a spočívá v jejich krmení kuchyňským a zahradním odpadem. Oni jej vyloučí ve formě kompostu, který je plný živin a je šetrný k půdě. Napomáhá tak rostlinám v jejich růstu a plně je vyživovat potřebnými látkami. Ačkoliv to může znít trochu odpudivě, výsledek je ohromující a poměrně rychlý.

Připravte si jakoukoliv velkou nádobu, kterou již moc nepoužíváte a nebude ji škoda. Na její dno rozprostřete vrstvu zeminy nebo písku, přidejte zbytky jídla (ovoce, vejce, atd.) a udržujte v rovnoměrné vrstvě. Sežeňte si nějaké červy, nejlépe červené a vypusťte je přes částečně rozložené zbytky jídla. Směs poté zakryjte, aby byla chráněna před sluncem a nežádoucími návštěvníky. Občas přidejte vodu, aby se nepřehřívala, a asi po 20 dnech zkontrolujte, zda je směs připravená. To poznáte tak, že jídlo bude pořádně rozložené a vy tak máte jistotu, že červi splňují svůj úkol.

Hnůj od slepic

Pokud doma chováte slepice, můžete využít jejich výkaly pro skvělý domácí kompost. Slepičí hnůj totiž obsahuje potřebné živiny rostlinám, a půdě poskytuje dostatek mikroživin a makroživin. Funguje jako skvělé a účinné hnojivo na různý typ rostlin a výrazně jim pomáhá v dobrém růstu. I tento způsob se zdá poněkud nepříjemný a zapáchající, ale pokud chcete, aby vaše rostlinky prospívaly, stojí to za zkoušku.

Fotografie: Pexels

Postup je naprosto jednoduchý. Smíchejte slepičí trus s posekanou trávou, a přidejte do směsi trochu vody. Poté přidejte trochu suchého sena, opět přidejte trochu slepičího trusu a zalijte vodou. Tento postup opakujte, dokud nebude směs savá. Promíchávejte každé 2 až 3 dny a jakmile směs ztmavne, je připravena k použití. Jestli ji již můžete použít, můžete zjistit i díky sondovému teploměru. Pokud je její teplota mezi 60 až 70 stupni, je připravena k aplikaci. Aplikujte buď na povrch půdy, nebo zapracujte do půdy.

Zdroj: Jardinierparesseux

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]