Nejlepší domácí hnojiva pro nevídanou úrodu okurek. Postupujte jako zkušení pěstitelé

Fotografie: Freepik

Domácí okurky mají výtečnou chuť a s těmi kupovanými se nemohou rovnat. Úspěšní pěstitelé z nich vyrábí oblíbené „kvašáky“. Chcete si je také dopřát? Pak začněte s výsadbou a nezapomeňte průběžně plodiny hnojit. Poradíme, jak na to.

Jaké přírodní suroviny lze použít k hnojení okurek?

Nemusíte utrácet za hnojiva v zahradnictví. Zkuste na okurky použít tyto metody:

  • Mléčný roztok s jódem: potřebovat budete 500 ml mléka, 10 l vody, 10 kapek jódu. Všechny suroviny smíchejte a aplikujte na již vzrostlé okurky v množství 500 ml. Sazenice pak vyžadují pouze 200 ml roztoku.
  • Kvasnicový roztok: velmi efektivním hnojivem na okurky jsou kvasnice. Potřebujete asi 15 gramů sušeného droždí (může být i čerstvé), 15 lžic krupicového cukru a asi 5 až 6 litrů teplejší vody. Vše rozmíchejte a nechte fermentovat přes noc. Aplikujte na okurky ráno a večer následujícího dne.
  • Chlebový roztok: je velmi jednoduchý na přípravu. Stačí mít kousky kůrky ze starého chleba a asi kbelík teplé vody. Sedm dní nechte směs fermentovat a pak před použitím zřeďte v poměru 1:3. Aplikujte pouze na vyvinuté okurky.
Fotografie: Freepik

Jak se starat o okurky na zahradě?

Kromě hnojiva samozřejmě okurky vyžadují i jinou péči. Zde je v několika bodech doporučení, jak je pěstovat:

  • Sazenice okurek vysévejte do záhonů až v momentu, kdy je počasí opravdu teplé. Ideálním obdobím je konec března nebo spíš duben až květen.
  • Se zálivkou to v počátku nijak nepřehánějte a používejte nejlépe dešťovou vodu.
  • Okurky nemají v oblibě průvan, proto je umístěte na zahradě do závětří.
  • Hnojivo dle výběru můžete aplikovat ještě před výsadbou do zeminy.
  • Zapomenout byste neměli ani na ochranné spreje proti plísním a rostlinným chorobám. Postřik je vhodný nanášet na pěstované plodiny počátkem léta (červen až červenec). Opakovat jej můžete jednou za 14 dní.
  • Až okurky povyrostou, je dobré vyvazovat stonky na tyče, aby se nepolámaly. Ovšem někteří zahradníci pěstují okurky i „naležato“.
Fotografie: Freepik

Jaká je výživová hodnota okurek?

Pěstování okurek vás nadchne už po první úspěšné sklizni. Plodiny jsou velmi zdravé, proto je určitě zařaďte do jídelníčku. Dodají vám vitamín A, B, C a také vápník, hořčík, draslík, fosfor nebo železo. Kromě nakládaček – okurek polních lze pěstovat i okurky hadovky vhodné do salátů všech druhů.

Zdroj: PlanetNatural

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]