Laciné metody na čištění linolea. Efekt se dostaví během několika minut a podlaha bude vypadat jako z katalogu

Fotografie: Freepik

Krásně čistá podlaha se musí správně udržovat, což platí i pro jinak nenáročné linoleum. K dokonalému vyčištění si naštěstí vystačíte s běžnými prostředky a trochou šikovnosti.

Přírodní linoleum je podlaha, která při správné péči vydrží opravdu po mnoho let bez větších problémů. Velmi dobrou životnost mají také syntetické PVC podlahy, kterým se také hovorově říká lino i přesto, že s touto krytinou toho zase tolik společného nemají. Uvedené způsoby čištění a odstraňování některých problematických skvrn tak můžete využít bez ohledu na to, zda máte poctivé přírodní linoleum, nebo pouze umělou PVC variantu.

Odstraňte nečistoty a použijte běžné čištění

Při pravidelném čištění je dobré nejdříve zamést nebo vyluxovat linoleum, aby nedošlo k poškození kvůli poškrábání od tvrdých nečistot a podobně. Při každodenním čištění linolea používejte teplou vodu smíchanou s mýdlem na prádlo nebo vhodným čističem na podlahy. Na kbelík o objemu 10 litrů stačí nastrouhat 100 g mýdla na prádlo a případně zvolit odpovídající množství čističe podle návodu.

Při odstraňování nečistot ze světlých podlah použijte čistič dlaždic, kterým ošetříte více znečištěná místa. Problematické místo trochu vydrhněte měkkým hadříkem a následně umyjte čistou vodou. Olejový přípravek si poradí se silnými nečistotami, které pevně pohltily povrch linolea. Naneste malé množství na látku a důkladně s ní otřete podlahu. Takže se můžete nejen zbavit nečistot, ale také obnovit barvu podlahy a vytvořit vrstvu ochranného filmu, abyste zabránili drobným škrábancům a poškozením při každodenním používání. Dobrý výsledek v boji s běžnými domácími nečistotami má například šťáva z kysaného zelí. Pro lesklou podlahu zase do vody pro vytírání přidejte zhruba 2 lžíce klasického octa.

Fotografie: Freepik

Jak se zbavit silnějších skvrn

Občas může být nutné odstranit silnější a více problematické skvrny, které se nebudou chtít jen tak pustit pryč.

Odstranění černých šmouh od podrážek bot

Obyčejná gumovací guma pomůže odstranit nevzhledné stopy po nábytku nebo podrážce. Důkladně s ní setřete veškeré nečistoty. Když jsou pruhy a černé šmouhy odstraněny, omyjte podlahu tradičním způsobem. Pamatujte, že guma funguje dobře pouze s relativně nově udělanými černý fleky od gumy.

Odstranění mastných skvrn

Připravte si roztok obsahující mýdlo a čisticí prostředek. V 1 litru vody namočte zhruba 20 g mýdla na prádlo. Do takto připravené směsi namočte měkký hadr a opatrně otřete místa na podlaze, kde se vyskytují mastné skvrny. Dokončete čištění otřením podlahy běžnou čistou vodou. Tento recept se doporučuje pro světlé odstíny linolea, protože může lehce zesvětlovat.

Odstranění rezavých skvrn

Pro odstranění stop rzi na linoleu pomůže tak obyčejný přípravek, jakým je citronová šťáva. Na dané místo jednoduše nalijte trochu vymačkané citronové šťávy, nechtě chvilku působit a následně otřete měkkým hadříkem.

Fotografie: Freepik

Odstranění skvrn od propisky

Stopy kuličkového pera je třeba otřít hrubší kuchyňskou solí, ke které je navíc třeba přidat několik kapek octa. Po 5 minutách zkontrolujte výsledek. Síra si dobře poradí se stopami inkoustu. Nachází se na zápalkách, takže pro ošetření daného místa sirku navlhčete a koncem otírejte místo s nečistotou.

Čím linoleum určitě nečistit

I přesto, že linoleum je poměrně odolná podlaha, může být pro něj účinek některých látek destruktivní. Konkrétně jde například o čisticí prostředky, jako jsou:

  • rozpouštědla
  • bělidla
  • terpentýn
  • benzín
  • petrolej
  • silné alkalické sloučeniny
  • výrobky s brusnými složkami a drhnutí výrazně hrubými kartáči.

Všechny tyto přípravky mohou poškodit strukturu nebo barevný vzor linolea, což následně většinou není možné nijak opravit.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]