Efektivní praní nemusí být jen snem. Pomůže jedlá soda nebo kuchyňská sůl

Fotografie: Freepik

Perfektně čisté a voňavé prádlo za všech okolností. Inspirujte se tipy, které usnadní praní, ale také pomohou prát efektivněji za použití běžných prostředků, které navíc šetří životní prostředí.

Samozřejmě si můžete v obchodě koupit drahé a značkové čisticí prostředky, ale stejného účinku docílíte pomocí jedlé sody i kuchyňské soli. Jak můžete ještě ušetřit i zefektivnit praní, aby vaše prádlo bylo čisté a měkounké? Inspirujte se 10 tipy:

Jak vyprat zimní vlněné svetry nebo doplňky

Jednoduše přidejte při posledním oplachu do pračky 1 lžičku glycerolu, případně můžete přidat do pracího cyklu hobliny dětského mýdla, které glycerol obsahuje.

Stále krásné barvy

Na barevné prádlo platí obyčejná sůl, přidejte do praní 2-3 lžíce obyčejné kuchyňské soli. Barvy nevyblednou a budou dokonce jasnější.

Oblečení ze syntetických tkanin a textilií

Pro uchování jejich vlastností je nutné jim věnovat větší péči než oblečení z přírodních vláken, proto je také perte častěji, aby tyto kousky oblečení nezatuchly.

Kdy prát jednotlivé druhy oblečení

Svrchní vrstvy je dobré prát po 5-6 nošení, při celodenním nošení ještě častěji. Tkaniny totiž časem elektrizují a přitahují prachové částice a jiné nečistoty. Navíc vlákna po použití vstřebávají více potu a může dojít k zasmrádnutí vnitřního povrchu oděvů.

Jak na oblečení z vlněného úpletu

Přidejte do praní 1 polévkovou lžíci jedlé sody, která osvěží barvy, nadto odstraní pachy včetně zápachu potu. Je dobré přidat jeden oplachovací cyklus navíc.

Bílé ponožky jsou po sportu nebo práci špinavé či zablácené

Dokonalé čistoty se docílí jejich namočením do vody na 2 hodiny a přidáním 1-2 polévkových lžic kyseliny borité. Ta má totiž antiseptické, baktericidní a fungicidní účinky.

Hebké froté ručníky

Namočte je po vyprání do osolené vody a rozhodně je nikdy nežehlete. Případně přidejte do praní místo aviváže 1 dcl bílého octa.

Záclony z tylu

Přidejte do praní několik kapek modrého inkoustu a trochu mléka, záclony budou zářit jako nové.

Jak vybělit prádlo

Do hrnce s horkou vodou dejte prádlo a přidejte 1 polévkovou lžíci amoniaku na 10 litrů vody.

Praní punčocháčů

Používejte pouze tekutý prací prášek a prádlo vložte do pracího sáčku. Prací režim by měl mít teplotu 30 °C a nikdy nepoužívejte aviváž, mohlo by dojít k poškození vláken. Vhodné je také na cestách toto prádlo vyprat v ruce.