Lidé opomíjejí jednu důležitou věc, která se týká myčky. Kvůli tomu brzy přestává fungovat a rozbije se

Fotografie: Depositphotos

Čištění myčky nemusí být tak složité a obtížné, jak se může na první pohled zdát. Díky tomuto triku ji vyčistíte i bez námahy, a bude tak dobře připravená k dalšímu mytí nádobí.

Tento často opomíjený spotřebič by se měl čistit alespoň každých šest měsíců, klidně i častěji. V následujícím podrobném návodu se dozvíte, jak čistit myčku octem a jedlou sodou. Budete překvapeni tím rozdílem – váš stroj bude vypadat jako zcela nový a bude fungovat efektivněji než kdy předtím. Proto se rozhodně vyplatí myčku tímto způsobem čistit častěji, aby nejen dobře fungovala, ale aby se prodlužovala i její životnost.

Vše vyjměte z myčky a odstraňte nečistoty

Na vyčištění myčky bude potřeba připravit si několik věcí. Připravte si teplou vodu, destilovaný bílý ocet, jedlou sodu, párátko, zubní kartáček, hadřík z mikrovlákna a gumové rukavice. Abyste se dostali dolů do zašpiněných prasklin a štěrbin, budete muset odstranit stojany, držáky na nádobí a filtr (některé filtry se jednoduše odšroubují, ale jiné budou vyžadovat nástroje k jejich odšroubování). Vyjměte je a vložte do směsi teplé vody a jednoho šálku bílého destilovaného octa. Nechte je máčet alespoň 30 minut.

Když máte danou jasnou linii, zkontrolujte, zda se uvnitř neskrývají nějaké přetrvávající nečistoty. Otřete ostřikovací ramena a boční stěny, zejména v rozích nahoře a dole. Zkontrolujte filtr a dávkovač myčky a podívejte se také dovnitř všech malých otvorů a štěrbin, kudy vystřikuje voda. Pokud uvidíte částečky jídla nebo jiné nečistoty usazené v malých štěrbinách, jako jsou tyto, použijte zubní kartáček a/nebo párátko k jejich důkladnému vyčištění.

Spusťte myčku a nakonec vyčistěte dvířka

Naplňte misku vhodnou do myčky jedním šálkem bílého octa a umístěte ji na dno prázdného přístroje. Nastavte cyklus horké vody. Ocet rozloží všechny zbylé kousky jídla, mastnotu, mýdlovou špínu a další zbývající nečistoty. Po skončení prvního cyklu vyjměte misku a na dno myčky nasypte 1 šálek jedlé sody. Spusťte ještě krátký cyklus čištění. Jedlá soda odstraní skvrny a myčku osvěží. Výsledkem bude světlá, zářivá myčka nádobí, která bude vonět čistotou.

Fotografie: Pxhere

Pořiďte si čisticí prostředek speciálně vyvinutý pro povrch vaší myčky nádobí. Univerzální čističe totiž mohou zanechávat šmouhy, nebo dokonce poškrábat ocel, takže buďte opatrní. Můžete si také vyrobit domácí čistič. Základní směs saponátu, vody a bílého octa tvoří skvělý domácí čistič, který je bezpečný pro všechny povrchy myčky nádobí. Namočte hadřík z mikrovlákna do mýdlové vody, vyždímejte přebytek a poté plochu přejeďte ve směru zrnitosti povrchu. Opláchněte hadřík a poté povrch přejeďte znovu, aby byl lesklý a bez otisků prstů.

Zdroj: Goodhousekeeping