Šperky opět zapůsobí luxusním dojmem díky navrácenému lesku. Postará se o to i kokosová voda a aspirin

Fotografie: Moops / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Vyzkoušejte také některý z těchto způsobů, jak navrátit zašlým šperkům jejich původní lesk a krásu. Jediné, co k tomu budete potřebovat, jsou suroviny z vaší domácnosti.

Častým nošením postupně všechny šperky ztrácí svůj původní lesk a jas. Naštěstí podle webu Eleganza Plus existují velmi jednoduché způsoby, jak si s tímto problémem poradit i bez použití agresivních chemikálií nebo služeb profesionálů. Jeden z těchto způsobů čištění sami používáme. Výsledky jsou vždy perfektní a šperky jako nové.

Směs octa a jedlé sody

Velmi účinnými čisticími prostředky jsou jedlá soda a ocet. Pokud se smíchají, vytvoří jedinečnou směs, která si poradí i s tou nejodolnější nečistotou. Již dříve jsme v článku na Bydlíme-Útulně doporučovali jejich použití při čištění zašlých šperků. Nejdříve naplňte mísu litrem teplé vody, přidejte dvě polévkové lžíce octa, dvě lžíce jedlé sody a dvě lžíce libovolného přípravku na nádobí. Šperky do směsi na pár minut ponořte a následně dočistěte měkkým kartáčkem a nechte zcela vyschnout.

Kokosová voda a mýdlo

Tento postup se podle webu Dům&Zahrada hodí především pro předměty z chirurgické oceli. Jednoduše do hrnce nalijte trochu vody a přidejte kousek kokosového mýdla. Špinavé předměty do směsi ponořte a nechte pár minut vařit. Následně je dočistěte zubním kartáčkem a omyjte pod proudem vody.

Sáhněte po aspirinu

Tento zázračný prášek je účinný nejen při bolesti, ale také při úklidu domácnosti nebo péči o rostliny. Pokud chcete snadno a účinně vyčistit zašlé šperky, vložte jednu tabletu do sklenice s vodou. Až se prášek rozpustí, přidejte šperky a nechte alespoň 10 minut odmočit. Nakonec opláchněte a máte hotovo. Tento trik používá pravidelně i naše čtenářka Gabriela P. z Přelouče: „Na aspirin nedám dopustit. Díky němu mám zlato i stříbro vždy jako nové.“

Levný pomocník na čištění roštu trouby: Syrová brambora je noční můrou usazených nečistot

čištění šperků

Fotografie: Freepik

Stará rtěnka na zlato

O jedinečných účincích této metody jsme se zmiňovali už v dřívějším článku na stránkách Bydlíme-Útulně. Jednoduše rtěnku naneste přímo na šperk nebo k její aplikaci využijte vatový tamponek či hadřík. 2–3 minuty nechte působit a nakonec vyčistěte suchým hadříkem. Tím odstraníte zbytky rtěnky i s veškerou špínou.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]