Odvážná důchodkyně geniálně vyzrála na drahé ceny nemovitostí. Zcela sama si postavila luxusní malý domek

Fotografie: Chris Talbot / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Dračí hnízdo – to je název, že. Ale zvolila ho sama majitelka pro svůj malý dům, který si zařídila podle romských kočovných vozů.

Trend výstavby malých domů, zejména těch, které nejsou připojeny k elektrické síti, zaznamenal v posledních letech pozoruhodný nárůst. A to proto, že jednotlivci z různých sociálních vrstev hledají udržitelnější způsob života. Obzvláště inspirativním příkladem je Carol, žena v důchodu, která se inspirovala romskými vozy Vardo z 19. století.

Tvůrčí i v důchodu

Na svůj tiny house měla omezený rozpočet, a tak strávila řadu let plánováním projektu a shromažďováním různých materiálů, než se do výstavby pustila. A to byla pořádná výzva: vytrvat v úsilí a i v pokročilejším věku se osobně starat o vznik nového obydlí, jak uvádí web 1Funny.

Žena se vydala na cestu za vytvořením vlastního, cenově dostupného malého domu, a to mimo inženýrské sítě.  Tento počin představuje její architektonickou vynalézavost, úsilí a návrat k základům bydlení s přijetím kulturního dědictví. Vozy Vardo, které jsou známé svým bohatým zdobením a kompaktním designem, původně používali Romové na cestách po Evropě. Byly nejen jejich domovem, ale také symbolem svobody a soběstačnosti.

Sousedé nechápali, co každý den dělal v zahradní kůlně. Z toho, co zde tajně stvořil, všem spadla brada

Právě přijetím tohoto designu Carol navázala na historickou linii mobilního bydlení a vnesla do ní moderní postupy udržitelnosti. A protože si Carol svůj nový domov zařídila poněkud eklekticky, nazvala ho Dračí hnízdo. Její malý domek je důkazem toho, že se dá pohodlně a spokojeně žít i na malém prostoru. K jeho zařizování využila recyklované materiály a řadu starožitností. To proto, aby snížila dopad na životní prostředí, ale hlavně i svoje výdaje.

Dračí hnízdo

V podstatě je tento malý domek Dračí hnízdo odvážným vyjádřením nezávislosti. Navíc ukázal dalším generacím, že i staré a tradiční konstrukce je možné oživit tak, aby vyhovovaly současným potřebám. A že odchod do důchodu může být ideální příležitostí k realizaci snů, které byly kdysi odloženy. Příběh Carol je silnou připomínkou toho, že s vizí, odhodláním a úctou k minulosti je možné vytvořit dobrou budoucnost, o čemž píše také web HousesTiny.

Hnutí malých domů, jehož příkladem je projekt této důchodkyně, je víc než jen trend v bydlení. Je to volba životního stylu, která upřednostňuje jednoduchost, finanční svobodu a nižší uhlíkovou stopu. Povzbuzuje jednotlivce, aby přehodnotili, zda potřebují být ke spokojenému životu obklopeni zbytečnostmi.

Majitelé tiny house v podstatě zpochybňují tradiční názor, že „větší a víc” je vždy lepší. Není to vždy pravda. Záleží na životních hodnotách jednotlivců.  Zejména důchodcům nebo mladým začínajícím párům může tento způsob bydlení nabídnout pocit nezávislosti. A to jak finanční, tak společenské. A umožňuje osobité kreativní vyjádření, což je příklad i návrhářky Denis. Ta si přestavěla garáž na domov, jak jsme pro vás v minulosti na BydlímeÚtulně také napsali.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*