17letý chlapec si postavil vlastní minidomek. S rozpočtem 170 000 Kč to nebyl žádný problém

Fotografie: PhilipW SSO1073 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Mladík si na zahradě prarodičů vlastnoručně postavil malé bydlení. Použil na něj převážně materiál z druhé ruky a dosáhl úctyhodného výsledku.

Touha po svém vlastním domově, jdoucí ruku v ruce se šikovností a houževnatostí, dovedla jistého mladíka z Velké Británie až k jeho vlastnímu tiny house. Při stavbě se inspiroval především americkými minidomky, neboť v Británii tento druh nemovitosti ještě není úplně obvyklý.

Materiál ze „secondhandu“

Tom žije v anglickém městě Bristol ve svém vlastním malém domečku. Když dokončil základní školu, nastoupil na řemeslné učiliště. Probranou látku se rozhodl vyzkoušet rovnou v praxi a začal si zároveň se studiem budovat malý domeček. Vzhledem k tomu, že na stavbu nespěchal, postupně si sháněl potřebný materiál podle toho, jak měl peníze a jaká byla zrovna nabídka. Stavba mu tak trvala trochu déle, ale po třech letech už domeček plnohodnotně využívá.

Dřevo z vyřazeného lešení, kousky palet, okna z bazaru a další materiál získaný z druhé ruky je pak důvodem, proč celá stavba vyšla Toma na pouhých 170 000 korun. Veškerou práci si zvládl udělat sám, přičemž přiznává, že nejtěžším bodem pro něho byla střecha. Domek je do určité míry soběstačný, nicméně do budoucnosti by Tom chtěl instalovat solární panely.

Bydlení pro jednoho

Konstrukce tiny house stojí na pětimetrovém podvozku, který zároveň udává 2,5metrovou šířku. Výšku, opět dva a půl metru, poté určila regule silničního provozu. Tom tak může se svým minidomkem kdykoliv vyjet na silnici a přemístit ho na jiný pozemek. Zatím je ale na zahradě svých prarodičů spokojený, má zde svůj prostor i soukromí.

Mladý architekt paradoxně žije v miniaturním bytě, který je jeho domovem i kanceláří v jednom

Interiér domu se skládá z jedné centrální místnosti. Pravý konec v něm zaujímá sedačka z druhé ruky, dále malá kamínka, která dům vytápějí, a televize. Levou stranu minidomku vybavil Tom kuchyňskou linkou, jež je i přes své menší rozměry dostačující pro jeho potřeby. Rovněž se sem vešla malá závěsem oddělená koupelna se sprchovým koutem z vlnitého plechu a toaleta. Nad těmito „místnostmi“ má Tom spací prostor, jenž je přístupný po žebříku.

Zdroj: Living Big in a Tiny House

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]