Oba druhy hmyzu budí strach tím, že svá hnízda lokalizují poblíž zastavěných oblastí. Setkání může být velmi bolestivé a pro alergické osoby potenciálně smrtící.
Co ale podniknout v situaci, kdy se takové návštěvy stanou celkem běžnými? Je potřeba se tomu postavit čelem, hnízda se zbavit a zabránit dalším průnikům. Jak ale na to? Jak se sršní a vos opravdu zbavit? Vosy a sršně (češtině akceptuje mužský i ženský rod), jsou obecně brány jako hmyz bez užitku. Mohou se však stát také škůdci a poškodit například plodiny v sadech. Živí se totiž hlavně sladkým ovocem a také zeleninou. Co s nimi tedy provést?
Kde jsou k nalezení jejich hnízda?
V čistě přírodních podmínkách sídlí oba druhy hlavně v dutinách stromů a dírách po dalších zvířatech. Narazí-li však na nedostatek potravy, přestěhují se například do sklepů, garáží, na půdu nebo do kůlny. Tyto prostory jim zaručují klid a vynikající podmínky. Klíčovým pravidlem pro člověka pak se k hnízdům ani nepřibližovat bez předchozí přípravy. Neopatrný pohyb může hmyz vyprovokovat k útoku, aniž byste to jakkoli plánovali.
Sršni a vosy také zabíjejí včely, zcela kritický prvek ekosystému. Zbavit se sršních hnízd je tudíž záhodno, ale nikoli bez přípravy. Existuje i specializované firmy. Oba druhy umí bodnout velmi bolestivě, smrtelnost sršního jedu je však mýtus. Aby sám o sobě zabil, muselo by takových bodnutí být několik desítek najednou. Úmrtí s ním spojená jsou na základě reakce těla a předchozích dispozic, je skoro stejný jako jed vosy.
Kdo si má dát pozor a koho zavolat?
Ačkoli však bodnutí není pro zdravého člověka nebezpečné, bolestivé je velice. Velmi na pozoru se však musí mít alergici, starší a nemocní lidé a také děti. Narazíte-li v blízkosti vašeho domu na hnízdo sršňů, nikdy se nepokoušejte o jeho odstranění nějakými domácími metodami. Internet je plný rad jako podpálení, pokropení vařící vodou nebo kadidlo. Všechno tyto postupy mají ale jen dočasný efekt, nikoli komplexní.
Jestli jste tedy předtím měli co dělat s normálním hnízdem, teď máte v blízkosti hnízdo plné naštvaného hmyzu. Část vos či sršní se také může – a nejspíš bude – vyskytovat někde jinde, a za nějakou dobu se vrátí zpátky. Využijte tedy služeb profesionálů, případně hasičů, kteří v těchto případech také zasahují. Ti to ovšem nemají jako povinnost a mohou požadavek odmítnout. Sami můžete použít také speciální hasicí přístroje určené přímo na sršně.
Hasicí přístroj a domácí odhánění
Obecně platí, že je lepší odstraňovat ráno nebe večer, tehdy je hmyz nejpasivnější. Rozhodně si vezměte ochranný oděv, přinejhorším několik vrstev normálního oblečení. Řiďte se instrukcemi výrobce konkrétního nástroje a nesnažte se o nějaké vlastní vychytávky. Jak pak ochránit před tímto hmyzem vlastní domov? V tomto případě existuje naštěstí celkem osvědčené postupy, například síť proti komárům udrží venku téměř všechno.
Dalšími pomocníky jsou vůně konkrétních květin či bylinek. Sršni nemohou vystát macečky, levanduli, pelargonii a česnek. Vosám zase hrozně vadí tansy, tymián, máta, citron nebo pelyněk. Budou-li tedy tyto bylinky a květiny přítomny ve vašem domově, máte velmi slušnou šanci, že se mu nebezpečný hmyz vyhne obloukem.
Zdroj: Porady Interia