Maličký domek o rozloze pouhých 15 m²: Díky praktickému designu nabízí i koupelnu a ložnici

Fotografie: Tomas Quinones / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Mini tiny house je malý domek na podvozku, který je prakticky a moderně vybaven a lze v něm žít i trvale. Dnes se jich v Americe prodává spousta.

Napadlo by vás, že tiny house může být ještě menší, než praví jeho název? Může, říkejme mu třeba mini tiny house. I tyto mini domky nacházejí své uplatnění, i když u nás spíš jako mobilní rekreační objekty. Ale různě po světě v nich lidé žijí i dlouhodobě, aby se nemuseli vázat bankám a měli finanční svobodu. Malý domek standardní, ale i zakázkový na míru lze totiž pořídit za zlomek ceny rodinného domu.

Mini tiny house

Někdo si takový příbytek vůbec nedokáže představit. Dejme tomu, že se jedná o 5 x 3 metry, což znamená, že by výměra mohla odpovídat jednomu pokoji v našich běžných bytech nebo rodinných domech. A přece je v těchto domcích vše, co člověk potřebuje k přežití. Otevřený obývací prostor má jídelní i kuchyňský kout s moderními spotřebiči.

Je tu několik zásuvek i dost místa na lince. Samozřejmostí je i koupelna a ložnice v patře, kam je přístup zajištěn po praktickém a bezpečném žebříkovém schodišti. Tím, že stavitel využil více oken, a také díky vysokému stropu je interiér světlý a vzdušný. I úložného prostoru je dostatek, jak se píše na webu OnlineNytt. Spoustě lidí to prostě stačí. Větší totiž nemusí automaticky znamenat lepší.

Rozhodli se pro dočasný život v malém domku v horách. Nakonec zde žijí už přes 10 let

Co vede lidi k tomuto druhu bydlení

Asi tak před 15–20 lety se o tiny houses hovořilo jako o roztomilých příbytcích k rekreaci na přechodnou dobu, ale běžný život v nich se považoval za nerealistický. V současnosti je to jinak, hnutí malých domků je na vzestupu. Web TinyHouse uvádí, že průzkumy z roku 2018 ukázaly, že více než 50 % dospělých obyvatel USA by možnost přestěhování do tiny house přinejmenším zvážilo. Co všechno odpoutává obyvatelstvo od tradičního bydlení v rodinných domech a vede jejich kroky k mini domkům? Důvodů je celá řada.

Především je to slabší ekonomická situace. Lidé chtějí bydlet ve svém, protože nájmy jsou celosvětově stále vyšší. Takže většinu toho, co občan vydělá, vrazí do bydlení. A ještě k tomu do cizího. A navíc si může být jist, že vbrzku bude nájemné opět navýšeno. Jestliže si chce mladý nebo seniorský pár pořídit vlastní bydlení, musel by si brát hypotéku a na tu, jak u nás, tak i v dalších zemích světa, tyto věkové skupiny zpravidla nedosáhnou. Čili zde je odpověď na otázku, proč mladí a proč senioři.

Změna životního stylu

Další skupina lidí se rozhodla změnit svůj konzumní životní styl na úkor přírody a jejích zdrojů, opouští města a pořizuje si malé domky mimo sítě. Energie si pak zajišťují z ekologických zdrojů. Mobilním tiny houses zase dávají přednost osoby, které chtějí cestovat. Zastaví tam, kde se jim zlíbí, kompletní zázemí mají s sebou, včetně střechy nad hlavou. A v době internetu mohou pracovat i na dálku.

A tak společnosti staví standardizované i zakázkové tiny houses i výše zmíněné mini tiny houses. A to většinou na podvozcích, aby bylo možné si svůj domov pohodlně přestěhovat na jiné místo. Na BydlímeÚtulně jsme nedávno napsali také o ženě, která umístila svůj tiny house na lesní mýtině kdesi v Kanadě.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*