Úzký dům ve tvaru trojúhelníku působí navenek stísněně. Jeho interiér je však praktický a elegantní

Fotografie: ChillyBlanket / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Zastrčený na konci jedné z japonských ulic stojí patrový, štíhlý domek. Zdárnou prací architektů se do něj vešla celá domácnost.

Malé domky nebo dokonce mikrobyty mohou na někoho působit stísněně, vždycky ale záleží na tom, jak si s interiérem pohrál architekt. I na první pohled neatraktivní prostory se totiž ve zkušených rukou mohou proměnit na domov.

Málo místa, mnoho lidí

Přestože země vycházejícího slunce zažívá v posledních letech pokles porodnosti, bytovou situaci ve městech to příliš nemění. Lidé zde bydlí i na velmi malém prostoru, jako jsou třeba mikrobyty nebo bytové kapsle. Byty a domy se tu pak staví i na prostorách o rozměrech parkovacího místa, jak dokládá článek o domě, který má jen 2,5 metru na šířku, jejž jsme uvedli na BydlímeÚtulně.

Život na takto malém prostoru není pro každého, jak připomíná portál Stavebnictví3000. Obvykle má takové bydlení jasné rysy, mezi které patří minimalistické, leč praktické vybavení a univerzálnost a flexibilita nábytku. Japonští architekti pak rozhodně patří ke špičce ve svém oboru, neboť umí využít opravdu každý milimetr, aniž by ale bydlení působilo stísněně.

Žena si po rozvodu zakoupila starou kůlnu, kterou přestavěla na nádherný malý domov

Úzký dům na konci ulice

Dům, který navrhovala společnost Mizuishi Architects Atelier, se už pro svých cca 53 m2 jen stěží dá brát jako mikro. Nutno ovšem vysvětlit, že ona výměra je rozložená mezi celkem dvě patra a menší loft, který je přístupný po žebříku a slouží jako dětská herna. Výzvu pro architekty podle webu American-Info dále představovala trojúhelníková dispozice pozemku vklíněného mezi řeku a silnici.

I přes veškeré tyto prvky se do domu vešlo všechno potřebné pro mladou rodinu. V přízemí tak najdete ložnici se sociálním zázemím, v prvním patře potom společné prostory. Do kuchyně se kromě linky se spotřebiči vešel i jídelní stůl. Následuje obývací pokoj a pracovna, ze které je přístup do již zmíněné dětské herny. Bíle vymalovaný a dobře prosvětlený prostor architekti navrhli jako otevřený, nenarazíte tu tedy na žádné dveře.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*