Užitečná pravidla, která vám ulehčí život na malém prostoru

Člověka nejspíš nenaučí šetřit lépe nic jiného, než maličký životní prostor. Do miniaturního obýváku zkrátka nevměstnáte luxusní sedací soupravu, ani kdybyste se na uši stavěli. A malinké kuchyni rozhodně nebude slušet gigantický kávovar. Nicméně mnozí lidé si malé a úsporné bydlení zvolili zcela dobrovolně, i když měli možnost jít bydlet do většího.

Malé domky i byty se stávají poslední dobou trendem a lidé nechtějí zbytečně utrácet za velké prostory, které ve finále naplno nevyužijí. Ovšem to znamená, že se člověk musí nejen naučit uskromnit, ale také dodržovat určitá pravidla, aby v tak malém prostoru mohl fungovat a přitom mu vůbec nic nechybělo. Uvedeme si pár příkladů, ať máte hrubou představu, jaké to je žít v malém prostoru.

Knihy

Zapomeňte na hromadění knih. Přečtené knihy tito lidé vyměňují nebo prodají či darují. V lepším případě, nechtějí-li se knížek vzdávat, použijí je praktickým způsobem. Například poskládají na sebe, až vznikne třeba konferenční stolek či kniho-kostka na sezení.

Oblečení

Zvlášť děti rychle rostou a stává se, že se doma kupí oblečení. V malém prostoru není však místo pro zbytečnosti. Nenošené oblečení se v takovém případě mění na něco, co domácnost využije (patchworkový přehoz), případně se oblečení prodá nebo daruje.

Nakupování

Tito lidé v podstatě nekupují nic, co by doma zbytečně leželo a čekalo, že možná jednou přijde čas využití. Nakupuje se jen podle potřeby a jen to důležité. To platí o interiérovém vybavení, oblečení, obuvi i potravinách.

Nábytek

Vhodný je stohovatelný nábytek s nástavnými díly. Pro skladování věcí je vhodné využít vertikální prostor, ovšem to neznamená, že všechny stěny musíte obestavět. To by pak prostor nedýchal. Určitě je však vhodné využít například schody i k ukládání věcí. Marné nejsou i vestavěná pódia, kde se ve spodní části nachází výsuvná postel. Asi je všem jasné, že většinou jde o zakázkovou výrobu, tento typ nábytku se v prodejnách zcela běžně nenachází.

Věci v pohybu

Koupíte-li nějaký nový nábytek, dekoraci, kuchyňského pomocníka – rozhlédněte se a vyřaďte jedenu starší věc. Něco za něco. Vždy se najde něco, co jste dlouho nepoužili anebo to už neslouží, jak má. Totéž platí o šatníku a botníku. V opačném případě začnete shromažďovat a rozšiřovat, což není cílem.

Obrázky: curbed, linternaute